On most days my elder girl, Lily, had already sorted her own playdate with other girls at the club there were plenty of British and Irish children and we would sit by one of the pools and watch them all splashing and shrieking as even nicely dressed children are wont to do.. Stir in the onion, bell peppers and roux and cook over medium heat, stirring occasionally, until the vegetables are very soft, about 45 minutes.

wholesale nfl jerseys

Det hela brjade eftersom han frskte hitta ett spel fr elever att spela inne under de kalla vintrarna. wholesale jerseys Rich Peverley hit the turbos, carried the puck wide right, wheeled around the Ottawa net, then spotted Chris Kelly in the high slot. Twenty percent of women said that once a week they wore shoes that hurt, and 8 percent wore painful shoes daily. cheap jerseys Few, however, make the further leap that the parameters were deliberately set for the benefit of life. Southgate said this tournament was different to two years ago when, by his own admission, there were Under 21s players in Israel who did not want to play for the team. Had Gascoigne been German he would be persona non grata today. The reason is because I've learned to manage that money a little better and not spend it in a blind panic when I fall into some.. After two full sessions he was cheeky enough to ask that question. wholesale mlb jerseys As a daughter of a research doctor, Kidman said she wants to pay tribute to her father and to "people in science who quietly go about their work and aren acknowledged a lot of the time." Photograph 51 is the name of an x ray image which Franklin took in 1952 during her research with Maurice Wilkins at King's College in London.

cheap nfl jerseys

While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Baseball, though, remained an afterthought at most high schools, in part because it a summer game.. cheap mlb jerseys When it comes to the bowl and spoon, the bigger the better, but don't go crazy. You'll need to lose about 12 pounds per month or an average of 3 pounds per week which is slightly faster than the recommended 1 to 2 pound per week weight loss, but not impossible. Michael Jordan is certainly the greatest and most exciting team athlete of all time. cheap nba jerseys Would rather have Towns, but Okafor is legitimately a threat to be a 20 points per game scorer in the NBA. The pair have commissioned five pieces from an eclectic group of choreographers and the highlight has to be Arthur Pita's Ballad Of Mack And Ginny, inspired by Brecht and Weill's Threepenny Opera. "In the long term this new 11 year partnership has the power to make the NBA and adidas synonymous in basketball.. wholesale nba jerseys I believe you belong to the former who wish to be success.. We've seen that the EU has broadened its sanctions and to target eighteen individuals. I'm the asshole. wholesalejerseysi These were the first Nike basketball shoes made with the air cushion in the sole. cheap Super Bowl jerseys Every time we went near him, they sent him to the free throw line. You can run a professional game without being a professional poker player.. wholesale mlb jerseys Cisgender people would not be able to handle a fraction of what you are experiencing as a transgender woman or man. wholesale jerseys Back down on the street, we journey through the lesser visited Pleasance and Newington areas. cheap jerseys It is time for you to do some hard work and ensure that you are on the list of top employees and also on the list people love. A woman knows no limits when it comes to procuring the perfect bag. Ignorance is bliss in many ways but there will be times when Test cricket drags them down.

Ana Sayfa / Zayıflama / Besin Değerleri ve Önemi

Besin Değerleri ve Önemi

Besin Kalori Değerleri ; Her insan günlük yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için besine yani enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Besinlerin yakılması sırasında açığa çıkan enerjiye ise kalori denilmektedir. Besin Kalori Değerleri besinin içeriğine göre değişir.

Her besinin içindeki enerji değişse de besinlerin içeriği aslında ortak temellere dayanmaktadır. Yani insan yaşamını devam ettirmek için ihtiyaç duyduğu besinlerin içinde temel olarak karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bunlar insan vücudunun çoğunlukla dışarıdan sağlaması gereken temel besin öğeleridir. Ve uzun süre eksikliğinde ciddi sağlık problemleri yaşanmaktadır.

Besin Kalori Değerleri bazı cihazlar yardımı ile net bir şekilde ölçülse de kaba bir hesaplama yapmak için bir besinin içindeki yağ miktarını 9, protein ve karbonhidrat miktarını ise 4 ile çarpmak yeterli olacaktır. Bu şekilde elde edeceğiniz değer size Besin Kalori Değerini yaklaşık olarak verecektir.

besin-kalori-degerleri-nelerdir-Besin Kalori Değerleri-Besin Değerleri besin değerleri - besin kalori degerleri nelerdir 300x169 - Besin Değerleri ve Önemi

Besin Değerleri Nedir?

Besinlerin içinde protein, karbonhidrat ve yağların olduğundan bahsetmiştik. Şimdi de bu besin öğelerinin vücuttaki görevleri nelermiş ve Besin Değerleri nelermiş bunları inceleyelim.

Protein; hücrelerin kendini yenilemesinden, kasların oluşumuna kadar vücudun en önemli işlevlerini yerine getirmesini sağlayan besin öğeleri proteinlerdir. Proteinler hayvansal gıdaların tümünde (balık, tavuk, kırmızı et, süt, yumurta, yoğurt vb.) ve kuru baklagillerde ve mantarda bol miktarda bulunmaktadır.

Sağlıklı bir beslenmenin sağlanması için günlük Besin Değerlerinin % 20 si protein ağırlıklı olmalıdır. Ayrıca protein grubu yiyecekler kan hücrelerinin temel yapı taşlarını sağlarlar ve vücutta oluşan pek çok kimyasal olayın olmasını sağlayan besin öğeleridir. Protein grubu yiyeceklerin Besin Değerlerini hesaplarken yiyeceğin içindeki proteinin gramını 4 ile çarpmak yeterli olacaktır.

Karbonhidratlar; temel enerji kaynağımız karbonhidratlardır. Ve günlük Besin Değerlerinin %50 si karbonhidratlar tarafından karşılanmalıdır. Ekmek, makarna, patates, un, meyve, içinde şeker bulunduran bütün gıdalar bol miktarda karbonhidrat içerirler. 1 gram karbonhidratta tıp ki proteinlerde olduğu gibi 4 kalori vardır.

Besin Değerleri açısından bir yiyeceği değerlendirecek olursak içindeki karbonhidratı 4 ile çarpmak yeterli olacaktır. Karbonhidratlar özellikle hücrelerin işlevinde çok önemli rol oynarlar. Ve beynin öncelikle enerji kaynaklarıdır. Karbonhidrattan fakir bir diyet ciddi dikkat ve algılama sorunlarına neden olabilir. Gün içinde alınan karbonhidratı harcamak çok önemlidir. Çünkü harcanmayan kısmı karaciğerde yağa dönüştürülüp ilerde kullanılmak üzere deri altında depolanır. Bu da bize fazla kilo olarak geri döner.

Yağlar; Besin Değerleri açısından en zengin enerjiye sahip olan besin öğeleri hiç şüphesiz yağ grubu yiyeceklerdir. Çünkü 1 gram yağda yaklaşık olarak 9 kalori bulunur. Bu da diğer besin öğelerinin yaklaşık olarak 2 katı demektir. Yağlar özellikle hücre yenilenmesi için çok gerekli besin öğeleridir. Vücut dışarıdan alınmadığı takdirde karbonhidratlardan yağ yapıp, gerekli olan durumlarda kullanabilir. Ancak linoleik asit denen yağı sentezleyemez ve bu grup ağız yolu ile alınmalıdır.

Yağlar günlük Besin Değerlerinin % 20 sini oluşturmalıdır. Ancak pek çok besinde doğal yollardan yağ bulunmaktadır. Kuru yemişlerde, zeytinde, et ve et türlerinde, yoğurt ve sütte öz yağları vardır ve günlük ihtiyacın büyük kısmı bu şekilde sağlanmaktadır. Bu nedenle yemeklere ayriyeten yağ eklemeye gerek yoktur.

Besin Değerleri ve Önemi

Sağlıklı bir beslenmenin sağlanabilmesi için Besin Değerlerinin bilinmesi önemlidir. Özellikle değişen yaşam şartları ile birlikte bireyler vücudun ihtiyaç duyduğu yiyecekler yerine sadece canlarının çektiği yiyecekleri yeme eğilimindedirler.

Çocuklarda ve gençlerde hızlı bir şekilde yayılan obezitenin temel sebebi de budur. Sadece sandviç, hamburger, kola, cips, pizza gibi bol karbonhidrat içeren ancak diğer besin öğelerini barındırmayan yiyecekler kısa sürede sağlanmaya ve dolayısıyla pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır.

Yiyeceklerdeki besin öğelerinin ve Besin Değerlerinin bilinmesi kişinin sağlıklı kiloda kalmasına yardımcı olur. Bu nedenle özellikle tüketilen hazır gıdaların arkasındaki Besin Değerlerinin incelenmesi ve tüketirken ihtiyacın üzerine çıkmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yağ hücrelerinin her geçen gün hızla büyümesi kaçınılmaz bir sonuç olacaktır.

Besin Değerlerinin bilinmesi kişiyi pek çok hastalıktan da korur. Örneğin vücuda alınan fazladan doymamış yağ bir süre sonra damar tıkanıklığı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bilinçli bir birey günlük alması gereken yağ miktarını sınırlandırarak daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilir.

vucudumuzun-en-cok-ihtiyac-duydugu-saglikli-besinler-Besin Değerleri besin değerleri - vucudumuzun en cok ihtiyac duydugu saglikli besinler 300x294 - Besin Değerleri ve Önemi

Vücudumuzun En Çok Hangi Besinlere İhtiyacı Vardır ?

Vücudumuzun tüm besin öğelerine dengeli bir şekilde ihtiyacı vardır. Bu nedenle vücudumuzun en çok hangi besinlere ihtiyacı vardır sorusu oldukça geniş bir besin grubunu içermektedir.

Sağlıklı bir beslenme için bir kişinin günlük toplam kalori ihtiyacının % 50 sini karbonhidratlardan, % 20 sini protein grubu yiyeceklerden, % 20 sini yağ grubu yiyeceklerden ve geriye kalan kısmı da sebzelerden sağlaması gerekmektedir. Ancak bu şekilde vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri sağlaması mümkündür.

Vücudumuzun İhtiyacı Olan Besinleri İçeren Örnek Bir Beslenme Menüsü İnceleyelim;

Sabah; 1 adet yumurta (protein)

4-5 zeytin (yağ)

Yarım dilim peynir (protein, yağ)

2 dilim kepekli ekmek (karbonhidrat)

Yeşillik, domates, salatalık (sebze)

Ara Öğün; yarım bardak süt (protein, yağ) , 1 porsiyon meyve (karbonhidrat)

Öğle; 120 gram herhangi bir et türü (protein, yağ)

1-2 dilim kepek ekmek ya da 4 kaşık kepekli makarna (karbonhidrat)

1 kase yoğurt ya da 1 büyük bardak ayran (protein, yağ)

Salata (sebze)

Ara Öğün; 3 adet ceviz ya da 10 badem (yağ) , 1 porsiyon meyve (karbonhidrat)

Akşam; 1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği (sebze, yağ)

100 gram haşlama ya da ızgara et ya da 6 kaşık kuru baklagil yemeği (protein, yağ)

1 kase yoğurt ya da ayran (protein, yağ)

2 dilim kepek ekmek

Ara Öğün; yarım bardak süt (protein, yağ) , 1 porsiyon meyve (karbonhidrat)

Bu şekilde düzenlenen bir diyet vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri sağlamak için yeterli olacaktır. Ancak özellikle sebze tüketiminde ve meyve tüketiminde çeşitliliğe özen gösterilmelidir. Özellikle kabızlık problemi yaşayan kişiler posa açısından zengin olan elma gibi meyveleri tercih etmelidir. Sebzelerde de mevsimine uygun tarla sebzelerinin tüketimi sağlanmalı sera ürünlerinden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

Vücudumuzun ihtiyacı olan besinler bu şekilde sağlanabilirken biraz da yaşam fonksiyonlarımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirmemizi sağlayan vitamin ve minerallere göz atalım.

besin-degerleri besin değerleri - besin degerleri 300x231 - Besin Değerleri ve Önemi

A VİTAMİNİHücrelerimizin yenilenmesini sağlayan ve vücudumuzun enfeksiyonlara karşı güçlü olmasını sağlayan vitamin grubudur. Yeteri kadar alınmaması tırnak ve saç kırılması, görme yeteneğinin zayıflaması, tansiyon, cilt sorunları ve halsizlik gibi ciddi sorunlar gözlenir. Bu belirtilerin sık sık hissedilmesi halinde özellikle yeşil sebzeler, domates, tahıl, bitkisel yağ, havuç, lahana, bal ve kuruyemiş yeterli miktarda tüketilmesine özen gösterilmelidir.

B1 VİTAMİNİ; sinir sisteminin sağlıklı işlemesi ve kan dolaşımının sağlıklı olması için gerekli temel vitamindir. Özellikle yumurta, peynir, balık ve tahıl grubu yiyeceklerde bol miktarda bulunur. Vücudumuzun ihtiyacı olan besinlerin başında gelir. Sağlıksız bir sinir sistemi bütün vücudu felç edebilir.

B6 VİTAMİNİ; kan hücrelerinin artması için gerekli olan vitamindir. Ayrıca kalbin güçlü ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlarken, böbrek fonksiyonlarını düzenler. Eksikliği böbrek taşı oluşumu, kansızlık, çeşitli kalp hastalıklarına neden olabilir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, havuç, tavuk ve yumurtada bulunur.

B12 VİTAMİNİ; vücudumuzun ihtiyacı olan besinler arasında özellikle gelişim dönemindeki çocuklar için çok değerli bir vitamindir. Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlarken aynı zamanda protein grubu yiyecekleri vücudun kullanmasını sağlar. Süt ve süt grubu yiyeceklerde yeterli miktarda bulunmaktadır.

C VİTAMİNİ; diş etlerinin güçlenmesinde, kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde çalışmasında ve hücrelerinin kendini yenilemesinde çok önemli bir etkisi vardır. Eksikliğinde kas zayıflaması, diş kayıpları, romatizma gibi hastalıklar sık görülür. Kivi, çilek, yeşilbiber, kırmızı lahana ve turunçgillerde bol miktarda bulunur.

D VİTAMİNİ; vücudumuzun ihtiyacı olan besinlerden sağlanan en değerli vitaminlerden biri de D vitaminidir. İskelet sisteminin sağlıklı oluşumu ve gelişimi için çok önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler, balık ve zeytinyağında yeterli miktarda bulunur.

E VİTAMİNİ; hücrelerin kendini yenilemesini sağlayarak kişilerin genç kalmasını sağlayan ayrıca kanserden korunmanın en sağlıklı yolu olan E vitamini tahıllarda, badem, ceviz gibi kuru yemişlerde ve bitkisel yağlarda bol miktarda bulunmaktadır.

KALSİYUM; vücudumuzun ihtiyacı olan besinlerden olan minerallerden özenlilerinden biri de kalsiyumdur. Kemik, diş ve cilt sağlığı için kalsiyum çok önemlidir. Eksikliğinde; diş çürüğü, kramp, sinirlilik, uykusuzluk ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar görülebilir. Süt, yoğurt, peynir, balık, koyu yeşil yapraklılar ve incir ve badem de bol miktarda bulunur.

MAGNEZYUM; Kemik ve diş sağlığı için kalsiyum gibi çok önemli bir mineraldir. Adet öncesi oluşan gerginlik ve stresle baş etmede de çok etkilidir. İştahsızlıktan, kalpte ritim bozukluğuna kadar pek çok yan etkisi olabilir eksikliğinde. Kayısı, yeşil yapraklı sebzeler, bulgur, esmer pirinç, fıstık, susam ve kakaoda vücudumuzun ihtiyacı kadar bulunmaktadır.

DEMİR; hemoglobin yani kanın kırmızı rengini sağlayan madde için gereklidir. Halsizlik, iştahsızlık, mide bulantısı gibi sağlık sorunları demir eksikliğinin belirtisi olabilir. Sakatat, et, kuru meyveleri bal kabağı ve kuru yemişler demir açısından zengindir.

POTASYUM; atık maddeleri hücrelerden uzaklaştırıp vücudumuz için gerekli olan besinleri hücre içine alır. Kas ve sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlar ve bağırsak hareketlerini düzenler. Kuru meyveler, muz, yeşil sebzeler, susam, ceviz, balık, mantar, domates ve patates potasyum açısından zengindir.

SODYUM; kas ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasında ve vücudun su dengesinin sağlanmasında önemli bir etkendir. Kalp kasının düzenli kasılmasını sağlayan da sodyumdur. Baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü ve mide bulantısı ve baş ağrısı gibi sağlık sorunları sodyum eksikliği kaynaklı olabilir. Sofra tuzunda, konserve yiyeceklerde, zeytin, peynir, kereviz, lahana, tuzlu çerezlerde bol miktarda sodyum bulunmaktadır.

Görmüş olduğunuz gibi doğanın bize sunmuş olduğu besinlerin hepsinde vücudumuza yararlı vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bir insan ne kadar doğar ürünler tüketir ve hazır gıdalardan uzak durursa vücudumuz için gerekli olan besinleri o kadar sağlamış olur. Her konuda olduğu gibi sağlıklı kiloda kalmanın ve fit ve diri bir vücuda sahip olmanın temeli de doğal ve dengeli beslenmekten geçmektedir.

Besinlerin kalori değerlerini öğrenmek için şuradaki kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Mutlaka Okumalısınız

brokoli ile zayıflama - brokoli zayiflama 301x165 - Brokoli ile Doğal Yollardan Zayıflayın

Brokoli ile Doğal Yollardan Zayıflayın

Yazı İçinde Neler Var Brokolinin Faydaları Nelerdir? Brokoli Nasıl Zayıflatır? Brokoli Haşlama Nasıl Yapılır? Brokoli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.