On most days my elder girl, Lily, had already sorted her own playdate with other girls at the club there were plenty of British and Irish children and we would sit by one of the pools and watch them all splashing and shrieking as even nicely dressed children are wont to do.. Stir in the onion, bell peppers and roux and cook over medium heat, stirring occasionally, until the vegetables are very soft, about 45 minutes.

wholesale nfl jerseys

Det hela brjade eftersom han frskte hitta ett spel fr elever att spela inne under de kalla vintrarna. wholesale jerseys Rich Peverley hit the turbos, carried the puck wide right, wheeled around the Ottawa net, then spotted Chris Kelly in the high slot. Twenty percent of women said that once a week they wore shoes that hurt, and 8 percent wore painful shoes daily. cheap jerseys Few, however, make the further leap that the parameters were deliberately set for the benefit of life. Southgate said this tournament was different to two years ago when, by his own admission, there were Under 21s players in Israel who did not want to play for the team. Had Gascoigne been German he would be persona non grata today. The reason is because I've learned to manage that money a little better and not spend it in a blind panic when I fall into some.. After two full sessions he was cheeky enough to ask that question. wholesale mlb jerseys As a daughter of a research doctor, Kidman said she wants to pay tribute to her father and to "people in science who quietly go about their work and aren acknowledged a lot of the time." Photograph 51 is the name of an x ray image which Franklin took in 1952 during her research with Maurice Wilkins at King's College in London.

cheap nfl jerseys

While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Baseball, though, remained an afterthought at most high schools, in part because it a summer game.. cheap mlb jerseys When it comes to the bowl and spoon, the bigger the better, but don't go crazy. You'll need to lose about 12 pounds per month or an average of 3 pounds per week which is slightly faster than the recommended 1 to 2 pound per week weight loss, but not impossible. Michael Jordan is certainly the greatest and most exciting team athlete of all time. cheap nba jerseys Would rather have Towns, but Okafor is legitimately a threat to be a 20 points per game scorer in the NBA. The pair have commissioned five pieces from an eclectic group of choreographers and the highlight has to be Arthur Pita's Ballad Of Mack And Ginny, inspired by Brecht and Weill's Threepenny Opera. "In the long term this new 11 year partnership has the power to make the NBA and adidas synonymous in basketball.. wholesale nba jerseys I believe you belong to the former who wish to be success.. We've seen that the EU has broadened its sanctions and to target eighteen individuals. I'm the asshole. wholesalejerseysi These were the first Nike basketball shoes made with the air cushion in the sole. cheap Super Bowl jerseys Every time we went near him, they sent him to the free throw line. You can run a professional game without being a professional poker player.. wholesale mlb jerseys Cisgender people would not be able to handle a fraction of what you are experiencing as a transgender woman or man. wholesale jerseys Back down on the street, we journey through the lesser visited Pleasance and Newington areas. cheap jerseys It is time for you to do some hard work and ensure that you are on the list of top employees and also on the list people love. A woman knows no limits when it comes to procuring the perfect bag. Ignorance is bliss in many ways but there will be times when Test cricket drags them down.

Ana Sayfa / Çocuklarda Obezite Hesaplama

Çocuklarda Obezite Hesaplama

Çocuklarda Obezite Nasıl Hesaplanır ? İngilizcedeki obez sözcüğünden gelen obezite kelimesinin anlamı vücudumuzdaki yağ oranının boyumuzun uzunluğuna göre fazla olmasına denir.Obezitenin saptanması için Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ ) belirlediği ölçüm yöntemi kullanılır.Bu yöntem hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılmaktadır.

cocuklarda-obezite-nasil-hesaplanir-Çocuklarda Obezite Nasıl Hesaplanır Çocuklarda obezite hesaplama - cocuklarda obezite nasil hesaplanir1 300x201 - Çocuklarda Obezite Hesaplama

Bu yöntemin adı Beden Kitle İndeksi ( BKİ ) dir.Beden Kitle İndeksi (BKİ) kilomuzun boyumuzun karesine bölünmesi ile elde edilir.Dünya genelinde kabul edilen bu yöntem obezitenin hesaplanmasında kullanılan en gelişmiş obezite belirleme yöntemidir.

Bunun dışında obezitenin hesaplanmasında ek olarak kullanılan başka yöntemlerde vardır.Bu yöntemlerden başlıcaları Bel/Kalça Oranı Hesaplama Yöntemi ve Bel Çevresine Göre Şişmanlık Sınıflaması yöntemleridir.Her ne kadar bu yöntemler çeşitli durumlarda kullanılsa da aşırı kilolu veya obez olup olmadığımızı Beden Kitle İndeksi (BKİ) yöntemiyle hesaplayabiliriz.

Kilomuzun boyumuzun karesine bölünmesiyle elde edilen değer

18.5‘in altındaysa kişinin zayıf olduğu

18.5 ile 24.9 arasında ise kişinin Sağlıklı kiloda olduğu

25 ile 29.9 arasında ise kişinin kilolu olduğu

30 ile 39.9 arasında ise kişinin obez olduğu

40 ve üzerinde ise kişinin aşırı obez yani sağlık riski oluşturacak derecede olduğu anlamına gelir.

Çocuklarda Obezite Görülme Oranı

Obezite dünya üzerinde çok sık rastlanan bir hastalık haline dönüşmüştür.Bu durum çocuklar içinde geçerlidir.Araştırmalara göre obezite hastalığı son 10 yıl içinde % 60 oranında artmıştır.Dünyada 155 milyon çocuk obezite riski ile karşı karşıya olduğu bu rakamın %2-3 oranı ise çok ciddi şekilde obez yani artık hastalık boyutunu aşmış ölümcül düzeydir.

Obezitenin bu denli sık görülme nedeni ise gelişen teknoloji ile birlikte hem yetişkinlerin hem de çocukların çok az hareket etmesidir.Çocuklar vakitlerinin büyük kısmını televizyon ve bilgisayar başında hareketsiz ve abur cubur atıştırmalıklarla geçirmekte, birde bu faktörlere düzensiz beslenme eklendiğinde obezitenin çocuklar üzerinde sık olarak görülmesine neden olmaktadır.

cocuklarda-obezite-gorulme-orani-çocuklarda obezite görünme oranı Çocuklarda obezite hesaplama - cocuklarda obezite gorulme orani 300x200 - Çocuklarda Obezite Hesaplama

Çocuklarda Obezite Hangi Yaştan İtibaren Görülebilir ?

Çocuklarda Obezite bebeklikten itibaren görülebilmektedir.Bu nedenle çocuğun boyu ve kilosu bebeklikten itibaren sürekli olarak kontrol altında tutulması gerekir.Araştırmalara göre bir çocuk ergenlik ve çocukluk döneminde şişmansa gençlik ve ileriki dönemlerde obez olma olasılığı % 70 oranında artmaktadır.Burada en önemli yaş dilimi 0-3 yaş aralığıdır.Çünkü 0-3 yaş arasında çocukların vücutları genel itibariyle bütün özelliklerinin ortaya çıktığı dönemdir. Bu dönemde çocuğun nasıl beslendiği yeterli anne sütü alıp almadığı,düşük kiloyla doğup doğmadığı,anne ve babanın kilolu olup olmadığı,şekerli yiyecek ve içecekler tüketip tüketmediği,aileden gelen genetik faktörlerin olup olmadığı ve ailenin sosyo ekonomik durumu obezitenin oluşmasında önemli etkenlerdir.

ÇOCUKLAR KAÇ KİLO ÜZERİNDE OBEZ OLARAK KABUL EDİLİR ?

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da obezite saptanması Beden Kitle İndeksi (BKİ) yöntemi uygulanarak yapılır.Beden Kitle İndeksi ( BKİ ) değeri 25 üzerindeyse kilolu 30 üzerindeyse aşırı kilolu yani obez olarak değerlendirilir.

Her çocuğun vücut yapısı farklı olduğunda uzun boylu bir çocuğun kilosu ile kısa boylu bir çocuğun kilosu farklı olabilir.Yine çocuğun cinsiyeti de bu konuda önemli bir rol oynar.Bu nedenle çocuğun kilosu;boyuna,yaşına ve cinsiyetine göre persentil değerleri doğrultusunda büyüme ve gelişme grafiklerinden takip edilerek belirlenmektedir.Çocuğun gelişimi persentil değerlerine göre % 85 üzerindeyse kilolu % 90 üzerindeyse aşırı kilolu yani obez olarak kabul edilir.Persentil değeri mutlaka uzman bir doktor veya diyetisyen tarafından hesaplanması gerekir.

Erkek Çocukları için Persentil Tablosunu Buraya Tıklayarak Görebilirsiniz…

Kız Çocukları için Persentil Tablosunu Buraya Tıklayarak Görebilirsiniz…

cocuklarda-obezite-beslenme-çocuklarda obezite ve beslenme Çocuklarda obezite hesaplama - cocuklarda obezite beslenme 300x200 - Çocuklarda Obezite Hesaplama

ÇOCUKLARDA HANGİ BESLENME YANLIŞLIKLARI OBEZİTE RİSKİNİ ARTIRIR ?

Doğumun gerçekleştiği ilk günden itibaren çocuklarımızın yeme içme alışkanlıklarına dikkat etmeliyiz.Yeni doğan bir bebeği anne sütüyle beslemek ileride oluşabilecek obez hastalığını ve birçok hastalığı önlemesinde önemli rol oynar.Mama ve ek gıdalar bu dönemde anne sütünün yerini alırsa ilerde çocuğunuzun obez olma riski ister istemez artacaktır.

Yine ailenin yeme içme alışkanlıkları çocukların ilerde obez olması ile doğru orantılıdır.Eğer ailenin dengeli ve düzenli bir beslenme alışkanlığı yoksa çocukların aileyi taklit etmesi ve bu beslenme şeklini devam ettirmesi durumunda obez olma riski yükselecektir.Bu nedenle ailenin dengeli ve düzenli bir beslenme alışkanlığına sahip olması çok önemlidir.Okul dönemlerinde çocukları mümkün olduğunca gözetmeli ve abur cubur,fast food gibi yiyecekleri tüketmeleri mümkün mertebe engellenmelidir.Bu konuda ailenin çocuğa bu konuda eğitici bilgiler vermesi ve sağlıklı yiyeceklere yönlendirmesi obezite oluşumunu engellemede çok ama çok önemlidir.Çünkü çocukların okul döneminde edindiği beslenme alışkanlığı ileriki yıllarda aynen devam edeceği için yanlış ve kötü beslenme obezite riskini yükseltecektir.

Yine bu dönemlerde anne ve babanın çocuklarını sürekli izlemesi boy ve kilo kontrolünü sağlaması çok önemlidir.Özellikle kilonun boya göre artması durumunda mutlaka bir uzman diyetisyenden konuyla ilgili bilgi alması ve gerekli adımları bu dönemde atması gerekir.Aşağıdaki ilgili linklere tıklayıp çocuğunuzun yaşına göre ideal boy-kilo cetvellerini görüntüleyebilirsiniz.

1-12 Ay Arası Kız Bebek İdeal Boy-Kilo Cetveli İçin TIKLAYINIZ…

1-12 Ay Arası Erkek Bebek İdeal Boy-Kilo Cetveli İçin TIKLAYINIZ…

Kız Çocukları İdeal Boy-Kilo Cetveli için TIKLAYINIZ…

Erkek Çocukları İdeal Boy-Kilo Cetveli İçin TIKLAYINIZ…

AİLEDE ŞİŞMANLIK OLMASI ÇOCUKLARIN OBEZİTEYE YAKALANMA RİSKİNİ NE DERECEDE ETKİLER ?

Yapılan araştırmalara göre ailede 1 bireyin obez olması çocukların obeziteye yakalanma riskini % 30 ailede 2 kişinin obez olması çocuğun obeziteye yakalanma riskini % 60 oranında artırdığı gözlemlenmiştir.Bu durum genetik olduğu gibi yanlış beslenme alışkanlığından da kaynaklandığı görülmektedir.

Ayrıca anne sütüyle beslenmemiş çocukların ve doğum anında olması gereken normal kilonun altında doğan çocukların obeziteye yakalanma riski daha çoktur.Ailesinde kalp ve şeker hastalığı görülen çocukların aynı zamanda hipertansiyon ve diyabet hastalığına yakalanma riski de yüksektir.Ailesinin sosyo ekonomik durumu düşük olan çocukların daha çok karbonhidrad ağırlıklı beslenmeye maruz kaldığı bu nedenle obeziteye yakalanma riskinin daha yüksek olduğu araştırmalar sonucu belirtilmektedir.

cocuklarda-obezite-aile-çocuklarda obezite aile Çocuklarda obezite hesaplama - cocuklarda obezite aile 300x207 - Çocuklarda Obezite Hesaplama

AİLELER ÇOCUKLARI OBEZİTEDEN KORUMAK İÇİN NELER YAPMALI ?

Aileler çocuklarını obeziteden korumak için bebeklik döneminden itibaren bazı önlemleri almalıdır.Ana hatlarıyla bu önlemleri açıklamak gerekirse;

– Özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemeye özen gösterilmeli.6 ay dan sonra gerekli olması durumunda anne sütüyle birlikte ek gıda verilmeli.Uzmanlar 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenen çocukların ileride obez olma olasılığını büyük ölçüde engellediği görüşündedir.Bu aşamada verilen ek gıda ve çocuğun beslenme şekli dengeli ve düzenli bir şekilde olmalıdır.Yaygın olarak yapılan en büyük hata,çocuğun doymadığı düşünülerek ihtiyacından fazla olarak beslenmesidir.Buda obeziye davetiye çıkarmaktadır.

– 0-3 yaş aralığı çocuğun vücut gelişimini büyük ölçüde tamamladığı dönemdir.Bu dönem içerisinde çocuğu belli zaman aralıklarında sofraya oturtarak, yeme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

– 3 yaşından itibaren okul çağına kadar 3 ana 3 ara öğün şeklinde beslenmeyi alışkanlık haline getirmeleri sağlanmalıdır.Ara öğünlerde ( süt,yoğurt,kuruyemiş,meyve ) gibi sağlıklı yiyecekler vererek abur cubur atıştırmalıkların bastırılması sağlanmalıdır.

– Sıvı tüketimi çok önemlidir mümkün olduğu kadar asitli içeceklerden ( kola,gazoz,hazır meyve suları,soğuk çay) gibi içeceklerden uzak tutunuz.Bu tür içecekler vücudun yağlanmasına neden olduğundan,bu içeceklerin yerine su ve ayran tüketimine ağırlık verin.Özellikle meyve suyu içmek isteyen çocuklara kendinizin hazırladığı taze meyve sularından günde 1 bardağı aşmayacak şekilde ikram ediniz.

– 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde beslenme alışkanlığı kazandırılan çocuğun kan şekeri seviyesi belli bir düzeyde olacağı için şekerli yiyeceklere fazla düşkünlükleri olmayacaktır.Yinede böyle bir ihtiyaç doğması durumunda sütlü tatlılar,meyve tatlıları gibi hafif tatlı seçenekleri hazırlanıp tatlı ve abur cubur gibi ihtiyaçları bastırılmalıdır.

– Yağlı ve yüksek kalorili yiyecekleri çocuklara haftada en fazla bir gün olmak kaydıyla sunmalı fakat bu yiyecekleri ödülmüş gibide sunmamak gerekir.Çocuklara süt ve süt ürünleri başta olmak üzere sebze ve bakliyat yemeklerini tüketmeye teşvik edin.

– Yemek yerken yavaş yemeyi alışkanlık haline getirmeleri konusunda bilgi verin birlikte yerken sizde bu kurallara riayet edin.Yemeklerini bitirmeleri için çocuklar üzerinde ısrarcı davranmayın.

– Dışarıdan hazır yemek getirme alışkanlığınız varsa bu alışkanlığınızı terkedin.Burger,pizza gibi yiyecekler çocukların en çok sevdiği yiyeceklerdir.Bu tarz yiyeceklerden mümkün olduğunca çocuklarınızı uzak tutun  çok zorlanırsanız haftada 1 veya 2 haftada bir gibi bu tarz yiyeceklerden yemelerine izin verin ama asla bu yiyecekleri ödülmüş gibi sunmayınız.

– Çocukluk döneminde çocukları kesinlikle diyet uygulamasına tabi tutmayınız.Çocuğunuzun şişman olduğunu düşünüyorsanız öncelikle çocuk sağlığı uzmanı bir hekime,hekimin uygun görmesi durumunda bir beslenme ve diyet uzmanına götürün.

14-15 yaşına kadar çocuklara düzenli ve dengeli beslenmenin yararları,hangi besinlerin vücuda sağlıklı yararlar sağladığı anlatılmalıdır.

– İmkanlar doğrultusunda çocuklarınızı bir spor salonuna kayıt ettirin.İmkanınız yoksa haftada 2-3 gün birlikte yapabileceğiniz bir spor program oluşturun.Örneğin en kolay spor egzersizi yürüyüş yapmaktır.Haftada 2-3 gün 30-60 dakikası yürüyüşlere çıkın.

Kısaca çocuklarınızın şişmanlık problemlerini sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırıp,daha fazla hareket etmelerini sağlayarak ilerde oluşabilecek obezite sorunlarını engelleyebilirsiniz.

İdeal Kilo Hesaplama ve Detaylı Bilgi için Buraya Tıklayınız…

Beden Kitle İndeksi Hesaplama ve Detaylı Bilgi için Buraya Tıklayınız…

Günlük Kalori Hesaplama ve Detaylı Bilgi için Buraya Tıklayınız…

5 Yorumlar

  1. 12 yaşındayım 1.65 boy uzunluğundayım ama 55 kilodayım bu kiloyu 2-3 ayda aldım normal mi????

  2. 11 yaş 5 aylığım 91 kiloyum boyum 160 cm normal mii

  3. bay hiçkimse

    126 yaşındayım 230 kiloyum obezmiyim ?

  4. Benim boyum 1.63 kilom 54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.