On most days my elder girl, Lily, had already sorted her own playdate with other girls at the club there were plenty of British and Irish children and we would sit by one of the pools and watch them all splashing and shrieking as even nicely dressed children are wont to do.. Stir in the onion, bell peppers and roux and cook over medium heat, stirring occasionally, until the vegetables are very soft, about 45 minutes.

wholesale nfl jerseys

Det hela brjade eftersom han frskte hitta ett spel fr elever att spela inne under de kalla vintrarna. wholesale jerseys Rich Peverley hit the turbos, carried the puck wide right, wheeled around the Ottawa net, then spotted Chris Kelly in the high slot. Twenty percent of women said that once a week they wore shoes that hurt, and 8 percent wore painful shoes daily. cheap jerseys Few, however, make the further leap that the parameters were deliberately set for the benefit of life. Southgate said this tournament was different to two years ago when, by his own admission, there were Under 21s players in Israel who did not want to play for the team. Had Gascoigne been German he would be persona non grata today. The reason is because I've learned to manage that money a little better and not spend it in a blind panic when I fall into some.. After two full sessions he was cheeky enough to ask that question. wholesale mlb jerseys As a daughter of a research doctor, Kidman said she wants to pay tribute to her father and to "people in science who quietly go about their work and aren acknowledged a lot of the time." Photograph 51 is the name of an x ray image which Franklin took in 1952 during her research with Maurice Wilkins at King's College in London.

cheap nfl jerseys

While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Baseball, though, remained an afterthought at most high schools, in part because it a summer game.. cheap mlb jerseys When it comes to the bowl and spoon, the bigger the better, but don't go crazy. You'll need to lose about 12 pounds per month or an average of 3 pounds per week which is slightly faster than the recommended 1 to 2 pound per week weight loss, but not impossible. Michael Jordan is certainly the greatest and most exciting team athlete of all time. cheap nba jerseys Would rather have Towns, but Okafor is legitimately a threat to be a 20 points per game scorer in the NBA. The pair have commissioned five pieces from an eclectic group of choreographers and the highlight has to be Arthur Pita's Ballad Of Mack And Ginny, inspired by Brecht and Weill's Threepenny Opera. "In the long term this new 11 year partnership has the power to make the NBA and adidas synonymous in basketball.. wholesale nba jerseys I believe you belong to the former who wish to be success.. We've seen that the EU has broadened its sanctions and to target eighteen individuals. I'm the asshole. wholesalejerseysi These were the first Nike basketball shoes made with the air cushion in the sole. cheap Super Bowl jerseys Every time we went near him, they sent him to the free throw line. You can run a professional game without being a professional poker player.. wholesale mlb jerseys Cisgender people would not be able to handle a fraction of what you are experiencing as a transgender woman or man. wholesale jerseys Back down on the street, we journey through the lesser visited Pleasance and Newington areas. cheap jerseys It is time for you to do some hard work and ensure that you are on the list of top employees and also on the list people love. A woman knows no limits when it comes to procuring the perfect bag. Ignorance is bliss in many ways but there will be times when Test cricket drags them down.

Ana Sayfa / Diyet / Su Diyeti Nasıl Yapılır ?

Su Diyeti Nasıl Yapılır ?

Su Diyeti

Su Diyeti su diyeti - su diyeti 300x208 - Su Diyeti Nasıl Yapılır ?

Bu makalemizde su diyeti nasıl yapılır,faydaları,zararları nelerdir ve örnek su diyeti menüsünü sizlere detaylıca açıklamaya çalışacağız.Su, yaşamımızı devam ettirebilmemizi sağlayan en değerli besin kaynağı. O olmadan bir hayat düşünmek mümkün değil. Hatta tükettiğimiz pek çok besinin büyük bir bölümü de sudan oluşuyor. Elbette fazla kilolardan kurtulma konusunda da bize yardımcı olacaktır öyle değil mi?

Su diyeti 1977 yılında ilk olarak adı anılmaya başlayan bir diyettir. Aslında bildiğimiz diğer programlardan oldukça farklı bir diyet yöntemidir. Çünkü çok net bir beslenme şekli mevcut değildir.

Uygulamanın temeli günlük 2-2,5 litre soğuk su tüketimine dayanmaktadır. Vücudumuz içmiş olduğumuz soğuk suyu ısıtmak için fazladan enerji harcamak durumundadır. Bu da yakılan enerjinin artması dolayısıyla da depo yağların harcanmaya başlaması anlamına gelmektedir. Su diyetinin temeli de buna dayanmaktadır.

Ayrıca bol miktarda soğuk su tüketildiği için vücutta biriken zararlı toksinler vücuttan uzaklaşacak ve vücut kendini yenileyecektir. Su diyetinin en önemli artılarından birisi de öğün öncesi ve arasında tüketilmesi sonucu mide hacminin büyük bir bölümünü dolduracağı için kişi daha az yemekte ve daha çabuk doymaktadır. İşte su diyetinin temel mantığı bu bilgilere dayanmaktadır.

Bu uygulamada zorunlu bir besin kısıtlaması durumu yoktur. Yiyecekler yasak olmasa da midenizde şişkinlik hissi oluşacağı için isteseniz de yiyemeyeceksiniz. Ayrıca bu diyeti yaparken yürüyüş dışında çok ağır sporlar yapmanıza da gerek kalmayacak. Bol miktarda su içmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde zaten otomatik olarak kilo verecek ve bir daha kilo almayacaksınız.

Su Diyetinin Faydaları

-Vücutta biriken zararlı toksinleri uzaklaştırır.

-İhtiyacınızdan fazla yemek yemenizi önler.

-Günlük tüketmeniz gereken sıvı miktarını tükettiğinizden emin olursunuz.

-Daha parlak, esnek ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

-Böbreklerinizde oluşabilecek sorunları minimuma indirir.

Su Diyetinin Zararları

-Günlük tüketilen miktar 2,5 litreden fazla olmamalıdır. Çünkü çok fazla su tüketimi su zehirlenmesine neden olabilir.

-Tüketilen besin miktarını oldukça azalttığı için farkında olmadan gerekenin çok altında besin tüketir hale gelebilirsiniz. Bu da halsizlik, yorgunluk ve gerginlik gibi etkilere neden olabilir. Tüketilen besin miktarı iyi gözlenmelidir.

-Sürekli içilmesi karında sürekli şişlik hissi oluşturacaktır. Bu da kişiyi gün içinde rahatsız edebilir.

-Bir süre sonra suya karşı hassasiyet gelişebilir.

Su Diyeti Örnek Menüsü

Sabah;

2 bardak limonlu soğuk su

1 bardak portakal ya da greyfurt suyu

2 dilim ananas

6 çilek

2 kaşık yulaf ezmesi

Ara Öğün;

2 bardak soğuk su

1 bardak melisa çayı

1 bardak ıhlamur çayı

1 bardak zencefil tozu çayı

Öğle;

2 bardak soğuk su

1 kase sebze çorbası

Bol yeşillikli, limonlu ve az zeytinyağlı salata

Ara Öğün 1; 3 ceviz

Ara Öğün 2;

1 elma

2 dilim ananas

1 bardak zencefil tozu çayı

Ara Öğün 3;

1 dilim tam buğday ekmeği

1 dilim az yağlı beyaz peynir

Domates, salatalık, yeşillik

1 bardak papatya çayı

(Ara öğünler 1 er saat ara ile tüketilmelidir.)

Akşam;

2 bardak soğuk su

2 kase sebze çorbası

1 kase yoğurt

Haşlanmış sebze

Ara Öğün;

2 bardak limonlu ılık su

2 dilim ananas

15 adet çekirdekli kuru üzüm

4 taze kayısı

Soru ve Görüşlerinizi Yorum Bölümünden Bizlerle Paylaşabilirsiniz…

Mutlaka Okumalısınız

Dezpack Diyeti - dezpack diyet urunleri 300x165 - Dezpack Diyeti Nasıl Yapılır

Dezpack Diyeti Nasıl Yapılır

Dezpack Diyeti; Kilo verdikten sonra tekrar kilo almamak için, diyet listeleri olmadan kendinizi sıkmadan zorlamadan kilo …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.