On most days my elder girl, Lily, had already sorted her own playdate with other girls at the club there were plenty of British and Irish children and we would sit by one of the pools and watch them all splashing and shrieking as even nicely dressed children are wont to do.. Stir in the onion, bell peppers and roux and cook over medium heat, stirring occasionally, until the vegetables are very soft, about 45 minutes.

wholesale nfl jerseys

Det hela brjade eftersom han frskte hitta ett spel fr elever att spela inne under de kalla vintrarna. wholesale jerseys Rich Peverley hit the turbos, carried the puck wide right, wheeled around the Ottawa net, then spotted Chris Kelly in the high slot. Twenty percent of women said that once a week they wore shoes that hurt, and 8 percent wore painful shoes daily. cheap jerseys Few, however, make the further leap that the parameters were deliberately set for the benefit of life. Southgate said this tournament was different to two years ago when, by his own admission, there were Under 21s players in Israel who did not want to play for the team. Had Gascoigne been German he would be persona non grata today. The reason is because I've learned to manage that money a little better and not spend it in a blind panic when I fall into some.. After two full sessions he was cheeky enough to ask that question. wholesale mlb jerseys As a daughter of a research doctor, Kidman said she wants to pay tribute to her father and to "people in science who quietly go about their work and aren acknowledged a lot of the time." Photograph 51 is the name of an x ray image which Franklin took in 1952 during her research with Maurice Wilkins at King's College in London.

cheap nfl jerseys

While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Baseball, though, remained an afterthought at most high schools, in part because it a summer game.. cheap mlb jerseys When it comes to the bowl and spoon, the bigger the better, but don't go crazy. You'll need to lose about 12 pounds per month or an average of 3 pounds per week which is slightly faster than the recommended 1 to 2 pound per week weight loss, but not impossible. Michael Jordan is certainly the greatest and most exciting team athlete of all time. cheap nba jerseys Would rather have Towns, but Okafor is legitimately a threat to be a 20 points per game scorer in the NBA. The pair have commissioned five pieces from an eclectic group of choreographers and the highlight has to be Arthur Pita's Ballad Of Mack And Ginny, inspired by Brecht and Weill's Threepenny Opera. "In the long term this new 11 year partnership has the power to make the NBA and adidas synonymous in basketball.. wholesale nba jerseys I believe you belong to the former who wish to be success.. We've seen that the EU has broadened its sanctions and to target eighteen individuals. I'm the asshole. wholesalejerseysi These were the first Nike basketball shoes made with the air cushion in the sole. cheap Super Bowl jerseys Every time we went near him, they sent him to the free throw line. You can run a professional game without being a professional poker player.. wholesale mlb jerseys Cisgender people would not be able to handle a fraction of what you are experiencing as a transgender woman or man. wholesale jerseys Back down on the street, we journey through the lesser visited Pleasance and Newington areas. cheap jerseys It is time for you to do some hard work and ensure that you are on the list of top employees and also on the list people love. A woman knows no limits when it comes to procuring the perfect bag. Ignorance is bliss in many ways but there will be times when Test cricket drags them down.

Ana Sayfa / Zayıflama / Egzersizin Zayıflamaya Etkisi ve Önemi

Egzersizin Zayıflamaya Etkisi ve Önemi

egzersizin-zayiflamadaki-onemi-egzersizin zayıflamaya etkisi egzersizin zayıflamaya etkisi - egzersizin zayiflamadaki onemi 300x200 - Egzersizin Zayıflamaya Etkisi ve ÖnemiTeknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların hareketleri gittikçe sınırlanmaktadır. Eskiden ulaşım için araçlar mümkün olduğu kadar az kullanılırken, toplu taşıma araçlarının yaygınlaşması ile birlikte insanlar mümkün olduğunca az yürümeye başlamıştır. Bunun yanında alışveriş için bile dışarıya çıkmaya gerek duymamak ve günü büyü oranda bilgisayar ekranının karşısında geçirmek insanların hareketliliğini her geçen gün biraz daha azaltmıştır.

Eskiye oranla her geçen gün daha az hareket eden bir birey doğal olarak yiyecek yolu ile almış olduğu enerjiyi harcayamamakta ve vücut için fazla olan besinler sürekli olarak depolanmaktadır. Bazen ise yapmış olduğumuz iş hareketimizi kısıtlamaktadır. Gün içinde çok az hareket ettiğimizi düşünerek sağlıklı bir yaşam sürmek ve kilo vermek isteyen herkes sporu bir şekilde hayatına sokmak zorundadır.Egzersizin Zayıflamaya Etkisi konusunda bilgilere geçecek olursak;

Egzersiz Yapmadan Kilo Vermek Mümkün Müdür?

Aslında egzersiz yapmadan da kilo vermek mümkün mü sorusunun cevabı evet. Ancak bu sağlıklı bir kilo verme olmayacaktır. Diyete başlayan bir birey ilk 1 ay çok düzgün bir şekilde kilo verebilir. Çünkü vücut henüz diyet yaptığını fark etmemiştir ve metabolizma da yeterince hızlı olduğu için kilo vermek oldukça kolaydır. Ancak ilk aydan sonra vücut diyet yaptığını fark eder ve metabolizmayı mümkün olduğu kadar yavaşlatır. Dolayısıyla da birey ne kadar az yerse vücut o kadar az enerji harcamaya başlar ve kilo vermek oldukça güç bir hal alır.

Spor ( egzersiz ) yapmak metabolizmanın hızlanması sağlayan en önemli etkendir. Yani bir birey diyet sürecine spor eklemezse her geçen gün metabolizması daha da yavaşlayacak dolayısıyla da bir süre sonra çok az besin tüketse de kilo almaya başlayacaktır. Slent ve bir grup arkadaşı sedanter obez olan 120 kişi üzerinde 2004 yılında kapsamlı bir çalışma yapmıştır. Bu çalışmada bireylerin yeme davranışlarında bir değişiklik yapılmamıştır ancak kişilerden belirli bir program çerçevesinde spor yapmaları istenmiştir ve sonuçta yağ yüzdelerinde ciddi bir değişim ile karşılaşılmıştır. 8 hafta süren bu çalışma ile spor yapmanın vücuttaki yağ yüzdesinde ne kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. (yayın: Slentez CA., Duscha BA., Jahnson JL., Ketchum K., Aiken LB., Samsa GP., Houmard JA., Bales CW., Korus WE., Effect of the amount of exercise on body weight, body composition and measures of central obesity stride a randomized controlled study. Arch interm Med 2004; 164:31-39. )

Egzersiz ve Diyet Neden Birlikte Yapılmalıdır?

Diyet yapıldığı sürece vücut metabolizma hızını yavaşlatma eğiliminde olacaktır bunu engellemek ve kilo vermeye devam edebilmek için mutlaka diyet programına spor ( egzersiz ) eşlik etmelidir. Yapılan bir çalışma ile bunun önemini daha net anlayabiliriz aslında. 1986 yılında  Hagan ve arkadaşları 3 ayrı grup üzerinde bir çalışma sürdürmüşlerdir. 12 hafta süren bu çalışmada 1. Grupta bulunan bireylerden diyet ile birlikte egzersiz yapmalarını istemişlerdir. 2. Grupta bulunan bireylerden sadece diyet yapmalarını  ve 3. Gruptaki kişilerden ise sadece egzersiz yapmalarını istemizşler ve 12 hafta sonunda oluşan ağırlık kayıplarını karşılaştırmışlardır. 1. grupta bulunan kişilerde yani diyet ile birlikte egzersiz yapan kişilerde ağırlık kaybı 7.5 kg ( %11.4), 2. Gruptaki kişilerde yani sadece diyet yapan kişilerde  5.5 kg (%8.4), 3. grupta ise yani sadece egzersiz yapan kişilerde 0.6 kg ( % 0.3 ) olduğu saptanmıştır.(yayın: Hagan RD., Upton SJ., Wong L., Whitam J., The Effect of aerobic conditioning and7or calorie restriction in overweight men and women. Med. Sci Sports Exerc 1986; 18:87-94. ) Yapılmış olan bu araştırma gösteriyor ki bir kişi sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsa kesinlikle diyet programı ile birlikte egzersiz programını da takip etmelidir.

Egzersiz yapmak vücuttaki yağ kütlesinin daha hızlı erimesini sağlarken aynı zamanda kas kütlesinin artmasını da sağlayacaktır. Bu artış sayesinde hem metabolizma hızı artacak hem de birey daha sıkı bir vücuda sahip olacaktır. Bazen görürsünüz aynı yaş, kilo ve boydaki kişiler arasında bazen 1-2 beden fark görülür. Bunun nedeni vücutta ki kas-yağ kütlesi dengesi arasındaki farklılıktır. Siz tartıda 60 kg gözükebilirsiniz ancak önemli olan bunun ne kadarının kas ne kadarının yağ olduğudur. Düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin vücudunda kas kütlesi artacağı için vücut daha sıkı gözükecek ve olduğunuz kilodan daha ince gözükmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle diyetle birlikte egzersiz yapmak çok önemlidir.

Spor yapmak stres, yorgunluk, dikkat dağınıklığı, çabuk ve gereksiz sinirlenme gibi diyetin yan etkilerinin de ortadan kalmasını sağlar. Çünkü spor mutluluk hormonu olarak da bilinen seratorin hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu hormon sizin kendinizi daha güçlü, sağlıklı ve mutlu hissetmenizi sağlar. Bu nedenle kesinlikle diyetin stres boyutu ile baş etmek isterseniz spor yapmalısınız.

Egzersiz ve diyet neden birlikte yapılmalı sorusunun en önemli cevaplarından biri de koruma döneminde kilo almamanın en önemli yolunun egzersiz yapmak olduğu gerçeğidir. Kişiler kilo verme döneminde spor yapsalar da çoğunlukla koruma dönemine geçildiğinde spor yapmayı bırakırlar. Bu durumda da verilen kilolar yavaş yavaş geri alınmaya başlar. Çünkü kazanılan kas kitlesi çalıştırılmadığı için zayıflaya başlar aynı zamanda gün içinde harcanan enerji azalırken, alınan enerji artmaktadır. Bu da verilen kiloların geri alınması için yeterli bir sebeptir.  Anderson ve bir grup arkadaşı kilo verme sürecini tamamlamış bireyler üzerinde koruma dönemi ile ilgili bir çalışma yürütmüşlerdir. Kilo koruma döneminde egzersiz yapmaya devam eden bireylerin vermiş oldukları 21 kg ın  2.7 yıl sonunda  15 kg ağırlık kayıplarını korudukları 6 kg geri aldıkları görülmüş ancak egzersiz yapmayı bırakan grubun vermiş oldukları 22 kg ın sadece 7 kilosunu koruyup geriye kalan 15 kiloyu geri aldıkları görülmüştür. (yayın: Anderson JW., Konz EC., Prederich RC., Wood CL. Long-term weight-loss maintanance a mete analysis of US studies. Am J Clin Nutr 2001; 74:579-584. ) Bu çalışma da göz önüne alındığında egzersizin kilo kontrolü için ne kadar önemli olduğu görülmektedir.

Egzersiz Konusunda Doğru Zannedilen Yanlışlar

Egzersiz sadece kilo vermek için yapılması gereken bir eylemdir ve kilo verme süreci bittiğinde artık spor yapmaya gerek yoktur düşüncesi kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Bir birey vermiş olduğu kiloyu korumak, her zaman sıkı ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsa düzenli olarak spor yapmaya devam etmelidir.

Ben günde 1 saat egzersiz yapıyorum bu durumda canım ne isterse yerim yine de kilo almak düşüncesi de yanlıştır. Evet spor yaparken belirli miktarda enerji harcanır ve metabolizma hızının artmasına bağlı olarak da vücut daha fazla enerji harcar ancak siz yediğiniz besinlere dikkat etmezseniz harcamış olduğunuz enerjinin çok üzerinde enerji alırsınız vücudunuza ve vücut fazla gelen bu besini depolama yoluna gider. Bu nedenle spor yaparken kalori kısıtlamasına devam edilmelidir.

Koşu bandında 1 saat yürüdüm ancak 250 kalori harcadım bu kadarcık kaloriden ne olacak, spor yapmaya gerek yok görüşü de egzersiz konusunda doğru zannedilen yanlışlardandır. Öncelikle koşu bantları ya da diğer spor aletleri ortalama olarak harcanan enerjiyi gösterir. Harcanan enerji kişinin boyuna, kilosuna, yağ ve kas kitlesine göre değişir. Ayrıca egzersiz yaparken asıl önemli olan vücudun spor yaptıktan 48 saat sonrasına kadar metabolizma hızını oldukça hızlandırmış olmasıdır. Yani vücut spordan sonra 2 gün boyunca normalden çok daha hızlı enerji harcar. Dolayısıyla kilo verme bu süreçte çok daha kolaydır.

Spor yaparsam yağlarım kasa dönüşür o zaman da ince gözükemem, zayıflayamam düşüncesi de kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Öncelikle spor yapmaya devam edildiği sürece belirli miktarda bir kas artışının olması mümkündür. Ancak protein tüketimi yeterince arttırılmadığı sürece bir vücut geliştirici gibi kaslara sahip olmak mümkün değildir. Bir insanın günlük protein ihtiyacı kilo başına 0.8 gramdır. Yani 70 kg olan bir birey günlük 56 gram saf protein almalıdır. Ancak bu kişi kas kütlesinde ciddi bir artış sağlamak istiyorsa  1.2 ile 2 gram arasında kilo başına protein almalıdır. Yani aynı kişi günlük 84 ile 140 gram arasında saf protein almalıdır. Ancak bu şekilde beslenirse ciddi bir kas artışı sağlayacaktır. Bu da bir öğünde 500 grama yakın kırmızı et tüketmesi demektir ki diyet sürecinde bir kişinin bunu tüketmesi mümkün değildir. Bu nedenle normal beslenen ve egzersiz yapan bir kişinin aşırı kaslı bir vücuda sahip olmaktan korkmasına gerek yoktur.

Bazı insanlar da spor yapınca iştahının açılacağından ve bu nedenle kilo alacağından korkar. Ancak tam tersine eğer kişi spora uygun bir beslenme sürdürürse iştah kontrolünü sağlaması çok daha kolay olacaktır. Ayrıca salgılanan seratorin hormonu da kişinin kendini daha mutlu ve güçlü hissetmesini sağlayacağı için yemeklere karşı daha güçlü durmasını sağlayacaktır.

Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Spor öncesi beslenme gerçekten de çok hassas bir konudur. Öncelikle bilinmesi gereken konu kesinlikle aç karna spor yapılmamalıdır. Aç karna spor yapmak direk kas kütlesinin erimesine neden olacaktır. Çünkü vücut spor yaparken glikojen depolarını kullanır. Kişi aç ise vücut buna ulaşamaz ve direk kasları harcamaya başlar bu da kesinlikle olması istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle spora başlamadan en az yarım saat önce mutlaka protein ve karbonhidrat içeren bir öğün yapılmalıdır. Örneği sabah kahvaltı öncesi spor yapacaksanız yarım saat önce 1 bardak süt- 1 meyveden oluşan bir öğün tüketmelisiniz. Ya da bir dilim kepek ekmek ve 1 dilim peynir de aynı işlevi görecektir. Önemli olan hem karbonhidrat hem de protein içeren bir öğün tüketmektir. Aynı şekilde akşam sporu da kesinlikle aç karna yapılmamalıdır. Mutlaka spordan yarım saat hatta mümkünse 1 saat önce glikojen depoları doldurulmalıdır.

Spor öncesi beslenme örnek menüsü;

Sabah sporu öncesi;1 bardak süt-1 meyve ya da 1 kase yoğurt ve meyve

Sabah;2 dilim kepek ekmek- 1 yumurta-1 dilim peynir-4-5 zeytin ya da badem- çiğ sebze

Ara; 1 bardak süt bir meyve ya da 10 adet badem ve 1 meyve

Öğle; et, salata, ayran ve kepek ekmek

Ara Öğün (Spor Öncesi); kepekli tost ve 1 bardak ayran

Akşam; Çorba, Salata, Ayran, Izgara et

Ara; 1 bardak süt ve 1 meyve

Kilo Vermek İçin Hangi Egzersizi Tercih Etmeliyim?

Kilo verme süreci gerçekten de büyük bir değişimi içermektedir. Yani bir kişi uzun vadede sağlıklı kilo vermek ve bir daha da geri almak istemiyorsa kesinlikle bazı alışkanlıklarından vazgeçmek zorundadır. Bu hem beslenme şeklini içermektedir hem de egzersiz alışkanlığı edinmesini içermektedir.

Pek çok beslenme uzmanı diyet yaparken spor yapmanın şart olduğunu söyler. Ancak spor yapmayı bir azap gibi gördüğünüz sürece spor yapmaktan zevk almanız ve devam ettirmeniz mümkün değildir. Bu nedenle öncelikle yapmaktan zevk aldığınız sporu bulmanız gerekmektedir.

Kilo vermek için hangi egzersizi tercih etmeliyim sorusunun cevabı çok çeşitlidir. Bu yürüyüş yapmak olabilir ki zayıflamak için en etkili sporlardan biri kesinlikle yürüyüştür, dans etmek olabilir, yüzmek, bisiklete binmek, koşmak, tenis oynamak ya da bir DVD eşliğinde aerobik yapmak olabilir. Seçmiş olduğunuz egzersiz kesinlikle sizin zevkinize ya da tercihinize kalmış bir durumdur. Spor yapmak için mutlaka bir spor salonuna gitmenize kesinlikle gerek yoktur. Önemli olan haftanın 4-5 günü düzenli olarak en az 40 dakika aktif bir spora devam etmektir. Vücut yağ yakmaya spora başlandıktan 20 dakika sonra başlar bu nedenle başlanan sporun en azından 40 dakika devam etmesi yağ yakmak için önemlidir. Ayrıca egzersiz yaparken nabız atışının normalin biraz üzerine çıkması gerekir. Bu nedenle günlük ev işi yapmak ya da vitrin gezmek spor olarak sayılamaz.

Pek çok insan bölgesel spor yaparak bölgesel zayıflama sağlayabileceğini düşünür. Ancak bölgesel zayıflamak mümkün değildir. Çünkü vücutta en son alınan kilo ilk verilir ve yağ kütlesi nerede ise o bölgeden incelme sağlanabilir. Bacak ve kalça kaslarını aktif olarak çalıştırarak bir kişi bu bölgede bir sıkılaşma sağlayabilir ancak bu o bölgedeki yağ yüzdesinin azalması anlamına gelmemektedir.

Mutlaka Okumalısınız

brokoli ile zayıflama - brokoli zayiflama 301x165 - Brokoli ile Doğal Yollardan Zayıflayın

Brokoli ile Doğal Yollardan Zayıflayın

Yazı İçinde Neler Var Brokolinin Faydaları Nelerdir? Brokoli Nasıl Zayıflatır? Brokoli Haşlama Nasıl Yapılır? Brokoli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.