On most days my elder girl, Lily, had already sorted her own playdate with other girls at the club there were plenty of British and Irish children and we would sit by one of the pools and watch them all splashing and shrieking as even nicely dressed children are wont to do.. Stir in the onion, bell peppers and roux and cook over medium heat, stirring occasionally, until the vegetables are very soft, about 45 minutes.

wholesale nfl jerseys

Det hela brjade eftersom han frskte hitta ett spel fr elever att spela inne under de kalla vintrarna. wholesale jerseys Rich Peverley hit the turbos, carried the puck wide right, wheeled around the Ottawa net, then spotted Chris Kelly in the high slot. Twenty percent of women said that once a week they wore shoes that hurt, and 8 percent wore painful shoes daily. cheap jerseys Few, however, make the further leap that the parameters were deliberately set for the benefit of life. Southgate said this tournament was different to two years ago when, by his own admission, there were Under 21s players in Israel who did not want to play for the team. Had Gascoigne been German he would be persona non grata today. The reason is because I've learned to manage that money a little better and not spend it in a blind panic when I fall into some.. After two full sessions he was cheeky enough to ask that question. wholesale mlb jerseys As a daughter of a research doctor, Kidman said she wants to pay tribute to her father and to "people in science who quietly go about their work and aren acknowledged a lot of the time." Photograph 51 is the name of an x ray image which Franklin took in 1952 during her research with Maurice Wilkins at King's College in London.

cheap nfl jerseys

While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Baseball, though, remained an afterthought at most high schools, in part because it a summer game.. cheap mlb jerseys When it comes to the bowl and spoon, the bigger the better, but don't go crazy. You'll need to lose about 12 pounds per month or an average of 3 pounds per week which is slightly faster than the recommended 1 to 2 pound per week weight loss, but not impossible. Michael Jordan is certainly the greatest and most exciting team athlete of all time. cheap nba jerseys Would rather have Towns, but Okafor is legitimately a threat to be a 20 points per game scorer in the NBA. The pair have commissioned five pieces from an eclectic group of choreographers and the highlight has to be Arthur Pita's Ballad Of Mack And Ginny, inspired by Brecht and Weill's Threepenny Opera. "In the long term this new 11 year partnership has the power to make the NBA and adidas synonymous in basketball.. wholesale nba jerseys I believe you belong to the former who wish to be success.. We've seen that the EU has broadened its sanctions and to target eighteen individuals. I'm the asshole. wholesalejerseysi These were the first Nike basketball shoes made with the air cushion in the sole. cheap Super Bowl jerseys Every time we went near him, they sent him to the free throw line. You can run a professional game without being a professional poker player.. wholesale mlb jerseys Cisgender people would not be able to handle a fraction of what you are experiencing as a transgender woman or man. wholesale jerseys Back down on the street, we journey through the lesser visited Pleasance and Newington areas. cheap jerseys It is time for you to do some hard work and ensure that you are on the list of top employees and also on the list people love. A woman knows no limits when it comes to procuring the perfect bag. Ignorance is bliss in many ways but there will be times when Test cricket drags them down.

Ana Sayfa / Obezite / Ergenlikte Obezite

Ergenlikte Obezite

Ergenlikte Obezite 

 

Bu konumuzda Ergenlikte Obezite konusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.Beslenme insan hayatının vazgeçilmez ihtiyaçlarından biridir. Doğumdan ölüme kadar olan yaşlanma sürecinde insanoğlu bunu çeşitli gıdalardan sağlamıştır. İlk çağlarda insanlar doğal gıdalardan beslenmelerini sağlar, bu besinleri bulabilmek için enerji harcarlardı. Bu besinlere ulaşmak için alet edevatları olmadığı ya da yeteri kadar işe yaramadığı için çok çaba sarf etmeleri gerekiyordu. Et bulmak için saatlerce hayvanların peşinden koşuyor, balık tutmak için uzun süre bekliyor ya da meyve yemek için ağaçlara tırmanıyorlardı.

 

Oysa günümüzde beslenmek bir tuş ya da bir tık yakınımızda olabiliyor. Teknolojinin gelişmesiyle beraber bu gıdalara çok çabuk ulaşabiliyoruz. Hem de bu gıdalar doğallıktan uzak ürünler. İnsanoğlu bu kadar hareketsizlik ve doğal olmayan ürünlerle birlikte obeziteye doğru sürükleniyor. Bütün insanlar için tehlike arz eden obezite ergen yaşlardaki gençlerde de ergenlikte obezite sorununu ortaya çıkarıyor.

 

ergenlikte-obezite-Ergenlikte Obezite Ergenlikte Obezite - ergenlikte obezite1 - Ergenlikte Obezite

 

 

Ergenlik insan yaşamında zor atlatılan bir dönemdir. Kız olsun erkek olsun vücutsal bazı değişikliklerin yaşandığı, hormonların geliştiği bir süreçtir. Bu süreç içinde yeme alışkanlıkları da buna keza değişebilir. Ve günümüzde gençlerimiz maalesef daha çok fast-food ve abur cubur gıdalara yönelmektedir. Buna yönelmeleri normal bir sonuç gibi görülmektedir; çünkü bu beslenme şekline yönelmeleri için o kadar çok tuzakları vardır ki! Her köşe başı fast-food, okul kantinleri, reklamlar, televizyon… Saymakla bitmez. Karbonhidratlı yiyecekler, türlü türlü şekerli içecekler adeta vazgeçilmez alışkanlıkları olur. Günümüz çocuğu hareket etmiyor. Vaktinin çoğunu televizyon ve bilgisayar karşısında geçiriyor. Buna bir de hareketsizlik eklenince ergenlikte obezite kaçınılmaz olarak karşımıza çıkıyor.

 

Ergenlikte obezite ile başa çıkabilmek için gençlerimize öncellikle doğru ve doğal beslenme alışkanlıkları kazandırmamız gerekir. Okul kantinlerinden karbonhidratlı yiyeceklerle beslenmelerine, fast-food beslenme tarzına karşı olmalıyız. Bilgisayar ve televizyon kullanımlarıyla ilgili doğru bilgilendirmek, sosyal aktivitelere yönlendirmek gerekir. Bu görev sadece ailelerde bitmiyor. Çocuklarımızın kullanabileceği park ve bahçelerin sağlanması, iletişim araçlarıyla doğru bilgilendirilmesi, toplumsal bir görev olarak herkese düşen görevdir. Doğru beslenme ve hareketle obezitenin bir sorun olmaktan çıkması kaçınılmazdır. Biz de toplum olarak bunu başarabilecek kapasiteye sahibiz.

 

Ergenlikte Obezite Hakkında Soru ve Görüşlerinizi Yorum Bölümünden Yazarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz…

 

Mutlaka Okumalısınız

Obezite ve Dikkat Edilmesi Gerekenler - obezite ve dikkat edilmesi gerekenler1 - Obezite ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Obezite ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Obezite ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Günümüz dünyasında birçok insanın sağlığını olumsuz yönde etkileyen obeziteye dikkat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.