On most days my elder girl, Lily, had already sorted her own playdate with other girls at the club there were plenty of British and Irish children and we would sit by one of the pools and watch them all splashing and shrieking as even nicely dressed children are wont to do.. Stir in the onion, bell peppers and roux and cook over medium heat, stirring occasionally, until the vegetables are very soft, about 45 minutes.

wholesale nfl jerseys

Det hela brjade eftersom han frskte hitta ett spel fr elever att spela inne under de kalla vintrarna. wholesale jerseys Rich Peverley hit the turbos, carried the puck wide right, wheeled around the Ottawa net, then spotted Chris Kelly in the high slot. Twenty percent of women said that once a week they wore shoes that hurt, and 8 percent wore painful shoes daily. cheap jerseys Few, however, make the further leap that the parameters were deliberately set for the benefit of life. Southgate said this tournament was different to two years ago when, by his own admission, there were Under 21s players in Israel who did not want to play for the team. Had Gascoigne been German he would be persona non grata today. The reason is because I've learned to manage that money a little better and not spend it in a blind panic when I fall into some.. After two full sessions he was cheeky enough to ask that question. wholesale mlb jerseys As a daughter of a research doctor, Kidman said she wants to pay tribute to her father and to "people in science who quietly go about their work and aren acknowledged a lot of the time." Photograph 51 is the name of an x ray image which Franklin took in 1952 during her research with Maurice Wilkins at King's College in London.

cheap nfl jerseys

While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Baseball, though, remained an afterthought at most high schools, in part because it a summer game.. cheap mlb jerseys When it comes to the bowl and spoon, the bigger the better, but don't go crazy. You'll need to lose about 12 pounds per month or an average of 3 pounds per week which is slightly faster than the recommended 1 to 2 pound per week weight loss, but not impossible. Michael Jordan is certainly the greatest and most exciting team athlete of all time. cheap nba jerseys Would rather have Towns, but Okafor is legitimately a threat to be a 20 points per game scorer in the NBA. The pair have commissioned five pieces from an eclectic group of choreographers and the highlight has to be Arthur Pita's Ballad Of Mack And Ginny, inspired by Brecht and Weill's Threepenny Opera. "In the long term this new 11 year partnership has the power to make the NBA and adidas synonymous in basketball.. wholesale nba jerseys I believe you belong to the former who wish to be success.. We've seen that the EU has broadened its sanctions and to target eighteen individuals. I'm the asshole. wholesalejerseysi These were the first Nike basketball shoes made with the air cushion in the sole. cheap Super Bowl jerseys Every time we went near him, they sent him to the free throw line. You can run a professional game without being a professional poker player.. wholesale mlb jerseys Cisgender people would not be able to handle a fraction of what you are experiencing as a transgender woman or man. wholesale jerseys Back down on the street, we journey through the lesser visited Pleasance and Newington areas. cheap jerseys It is time for you to do some hard work and ensure that you are on the list of top employees and also on the list people love. A woman knows no limits when it comes to procuring the perfect bag. Ignorance is bliss in many ways but there will be times when Test cricket drags them down.

Ana Sayfa / İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama
İdeal Kilo Boy Oranı Hesaplama Programı

İdeal Kilo Sağlıklı Bir Hayat Sürdürebilmeniz İçin,Boyunuzun,Kilonuzla Orantılı Değeridir.

İdeal Kilonuz


İdeal Kilo Hesaplama

Bir insanın yaşamını en sağlıklı şekilde sürdürebilmesi için vücudunun sahip olması gereken yeterli ağırlığa ideal kilo denir. Yaygın bir kanı olarak zayıflığın sağlıklı olduğu düşünülse de vücudun normal ve sağlıklı bir şekilde işlemesi için belirli bir miktarda yağa ihtiyacı vardır. Bu nedenle ideal kilonun altında olmak da üstünde olmak da insan sağlığına zarar verebilmektedir.

ideal-kilo-hesaplama-1-İdeal Kilo Hesaplama İdeal kilo hesaplama - ideal kilo hesaplama 1 300x225 - İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama Nedir? İdeal Kilo Hesaplamanın Önemi ?

Herkes sahip olması gereken bir ideal kilo olduğunu bilir ancak gerçek anlamda ideal kilo hesaplama nedir? İdeal kilo hesaplama kadın ve erkek vücudunun farklı özellikleri göz önüne alınarak farklı şekilde hesaplanmıştır. İdeal kilo hesaplaması yapılırken bazı formüller kullanılmaktadır. Örneğin;

Kadınlar İçin İdeal Kilo Hesaplama Formülü;

45.5 + 2.3 X (İnç cinsinden boy – 60)

Erkekler İçin İdeal Kilo Hesaplama Formülü;

50 + 2.3 X (İnç cinsinden boy – 60)

Örnek bir ideal kilo hesaplaması yapacak olursak; 170 boyundaki bir bayan için öncelikle boyu inç değerine dönüştürmemiz gerekmektedir. Bunun için cep telefonlarındaki dönüştürücü özelliğini kullanabilirsiniz.

170 cm yaklaşık olarak 67 inçe tekabül etmektedir. Yani;

45,5+2.3 X(67-60)=61.6 sonucu elde edilmektedir. Elbette bu hesaplama ortalama bir hesaplamadır. Kişinin kas kitlesi de ideal kilosunu etkileyebilir.

Görsellik insanlar için son yıllarda giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Medyanın etkisinin her geçen gün artması, zayıf insanların özellikle zayıf bayanların sürekli olarak objektiflerin karşısında olması ve bunun insanlara çok önemli bir meziyet olarak pazarlanması özellikle bayanlar üzerinde ciddi bir psikolojik baskı oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak da sürekli bir kilo verme gayreti içine girmektedir insanlar. Ancak sürekli diyet yapmak, kilo almak, kilo vermek aslında insan bünyesini yoran ve çeşitli hastalıklara yakalanma riskini arttıran bir durumdur. Bu nedenle bir kişi sağlıklı kiloda olmadığını düşünüyorsa öncelikle ideal kilosunu hesaplamalı ve bunun üzerindeyse diyet ve egzersiz yaparak kilo vermeli, altında ise sağlıklı yöntemlerle kilo almaya çalışmalıdır.

İdeal kilo hesaplamanın önemi sağlık açısından tartışılmaz değerdedir. Pek çok hastalığın temel kaynağı olan kilo sorununuzu en sağlıklı şekilde çözmek istiyorsanız ideal kilonuzda olmaya özen göstermelisiniz. Ve ideal kilo hesaplamanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü bu değerler dünya sağlık örgütü tarafından belirli araştırmalar yapılarak ve kriterler belirlenerek oluşturulmuş bilimsel verilerdir.

İdeal Kiloda Olmanın Faydaları? İdeal Kilonun Üzerinde Olmanın Zararları ?

İdeal kiloda olmak demek öncelikle kişinin sağlıklı olması anlamına gelmektedir. Genetik başka sağlık sorunları olmadığı sürece kişi ideal kilosunda ise pek çok sağlık sorunundan korunmuş olduğu anlamına gelmektedir. İdeal kiloda olmanın faydalarını özetleyecek olursak;

-Vücut ihtiyacı üzerinde yağ kütlesi depolamayacağı için kişi günlük yaşamını çok daha kolay devam ettirebilecektir, hareket kısıtlaması yaşamayacaktır.

-Halsizlik, yorgunluk gibi aşırı kilolu olan ya da idealin altında kilosu olan kişilerin yaşadıkları sağlık sorunlarını yaşamayacaktır.

-Fiziksel görüntüsü iyi olacağı için kilonun neden olduğu psikolojik problemlerle baş etmek zorunda kalmayacaktır.

İdeal kiloda olmanın faydaları arasında elbette en önemlisi organların etrafı yağlanmayacağı için ilerleyen yaşlarda çok ciddi bir sağlık sorununa yakalanma riskinin düşmesini de sayabiliriz.

İdeal kilonun üzerinde olmanın zararlarından bahsedecek olursak;

İdeal kilonun üzerinde olmak aslında ciddi sağlık problemlerine davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir.

-Yağ hücreleri her geçen gün biraz daha geniş bir yer kaplayacağı için ideal kilosunun üzerinde olan kişinin organlarının etrafı yağ ile kaplanacaktır. Kalp, karaciğer gibi fonksiyonları hayati öneme sahip olan organların yağlanması çok ciddi hatta ölümcül sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

İdeal kilonun üzerinde olmanın zararları arasında elbette psikolojik problemleri de sayabiliriz. Kilo problemi yaşayan kişiler dışarıdan bakıldığında kilosu ile barışık ve kendine güvenli gözükseler de aslında içlerinde büyük fırtınalarla baş etmek zorunda kalan kişilerdir. Kişi aldığı her kg ile aslında kendi dünyasında biraz daha boğulduğunu hisseder ve sosyal ve ailevi yaşamı da bu durumdan etkilenir.

-Yumurtalığın yağlanması bebek sahibi olmak isteyen kişileri olumsuz etkilemektedir ve aşırı kilo kadınlarda kısırlığa neden olmaktadır.

-Erkekler için ideal kilonun üzerinde olmanın zararları arasında kadın tipi meme büyümesi sayılabilir. Ve bu görsel olarak ciddi bir sorun oluşturmaktadır.

-Yağ kütlesinin artması demek vücuttaki kas-yağ dengesinin bozulması anlamına gelmektedir. Bu da kişinin gittikçe güçsüzleşmesi ve yürümek, merdiven çıkmak gibi günlük aktiviteleri bile yapamaz hale gelmesi anlamına gelmektedir.

Aslında ideal kilonun üzerinde olmanın zararları özetlenemeyecek kadar uzun ve kişinin hayatını tehdit eder durumda. Bir kişi her anlamda yani fiziksel, psikolojik, sosyal sağlıklı olmak istiyorsa ideal kilosunda olmaya özen göstermelidir.

ideal-kilo-hesaplama-2-İdeal Kilo Hesaplama İdeal kilo hesaplama - ideal kilo hesaplama 2 252x300 - İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır? İdeal Kiloya Ulaşabilmek İçin Neler Yapılmalı ?

İdeal kiloda olmanın yararları ve zararlarını derinlemesine incelediğimize göre şimdi ideal kilo nasıl hesaplanır sorusuna yanıt bulma zamanı geldi sanırım. Çünkü öncelikle ideal kilomuzu bilmeliyiz ki ona ulaşmak için neler yapabileceğimizi öğrenelim.

İdeal kilo hesaplamanın birkaç farklı yöntemi olsa da aslında hemen hemen hepsi aynı mantıkla oluşturulmaktadır. Ancak ideal kilonuzu hesaplamadan önce bilinmesi gereken birkaç detay daha var. Bu değerler elbette ortalama değerlerdir. Yani kişi aktif bir şekilde spor yaptığı için kas kütlesi gelişmiş ise tartıda ideal kilosunun üzerinde görülebilir ancak aslında bu kişi gayet fit bir vücuda sahiptir. Ya da ideal kilo hesaplamada yaş faktörü de çok önemlidir. Bir bayan 30 lu yaşlarında 38 beden iken ideal kilosunda sayılırken 50 li yaşlarda 42 beden ise bile oldukça ideal bir kiloda olarak görülebilir.

İdeal Kilo Hesaplama Yöntemi 1;

Erkeklerde İdeal Kilo Formülü: (boy – 100 + yas / 10) * 0.9’dur

Bayanlarda İdeal Kilo Formülü: (boy – 100 + yas / 10) * 0.8’dir

Bu formüle göre örnek bir ideal kilo hesaplaması yapacak olursak. 28 yaşında, 180 cm boyundaki bir erkeğin ideal kilosu; (180-100+28/10)X0.9=74,52 sonucuna ulaşılmaktadır. Ancak bilinmesi gereken bu sadece fikir edinilmesi gereken bir değerdir.

İdeal Kilo Hesaplama Yöntemi 2;

Kadınlar İçin İdeal Kilo Hesaplama Formülü; 45.5 + 2.3 X (İnç cinsinden boy – 60)

Erkekler İçin İdeal Kilo Hesaplama Formülü; 50 + 2.3 X (İnç cinsinden boy – 60)

Bu yöntemle ideal kilo hesaplaması yapacak olursak; 160 cm boyunda bir bayan için;

45.5+2.3 X (62.9-60)=52.17 ortalama değeri ortaya çıkmaktadır.

İdeal Kilo Hesaplama Yöntemi 3;

Aslında en sağlıklı ideal kilo hesaplama yöntemi öncelikle beden kitle endeksinin hesaplandığı ideal kilo hesaplama yöntemidir. Bu şekilde kişi ideal kilo aralığını tespit edip hayatı boyunca bu sınırlar arasında kalmaya özen gösterebilir.

Beden Kitle Endeksi = Kilo (kg) / Boy (m2)

65 kg olan 170 boyundaki bir bayan için örnek hesaplama yapacak olursak; 65/1,7(m2)=22.4 sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu sonuç da 19-25 aralığında olduğu için kişi ideal kilosunda olarak kabul edilebilir.

Beden Kitle indeksi Hesaplamasına Göre Değerler;

Yetişkinler için Kadın Erkek
Anoreksi. Aşırı zayıf. Yüksek risk. 17.5 ve daha az
Zayıf. 17.5 – 19.1 17.5 – 20.7
Normal aralık 19.1 – 25.8 20.7 – 26.4
Biraz kilo fazlası. 25.8 – 27.3 26.4 – 27.8
Fazla kilo. 27.3 – 32.3 27.8 – 31.1
Çok fazla kilolu. 32.3 – 34.9 31.1 – 34.9
Sağlık açısından yüksek risk. 35 – 40 35 – 40
Hastalıklı bir şekilde aşırı kilolu. 40 – 50 40 – 50
Süper aşırı kilolu. 50 – 60 kg/m2 50 – 60

ideal-kilo-nasil-hesaplanir-3-İdeal Kilo Hesaplama İdeal kilo hesaplama - ideal kilo nasil hesaplanir 3 300x200 - İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kiloya Ulaşabilmek İçin Neler Yapılmalı ?

Yukarıdaki hesaplama yöntemlerini kullanarak ideal kilonuzu ya da ideal kilo aralığınızı öğrendiğinize göre şimdi sıra geliyor ideal kiloya ulaşmak için yapılması gerekenlere.

Bir kişi kilo vermek istiyor ve bu şekilde ideal kilosuna ulaşmak istiyorsa öncelikle hayatında biraz zorlu ancak zevkli bir sürecin başladığını bilmelidir. Kilo vermek elbette bazı sevilen yiyeceklerden az azından miktar olarak uzak kalınması anlamına gelmektedir. İdeal kiloya ulaşmak için neler yapılmalı maddeler halinde özetleyecek olursak;

-Öncelikle kendiniz bir hedef belirleyin. Bu hedef ideal kilo aralığınızda kendinizi en iyi hissedeceğiniz nokta ulaşmak olabileceği gibi beğenerek satın aldığınız ve giymeyi hayal ettiğiniz bir kıyafetin içine girmek de olabilir.

-Mutlaka 3 ana öğün ve 3 ara öğün yaparak besleniniz. Bu şekilde sağlıklı beslenmek metabolizma hızınızı arttıracağı için ideal kiloya ulaşma süreciniz hızlanacaktır.

-Ana öğünlerinizde mutlaka protein, karbonhidrat ve yağ besin öğeleri bulunsun. Örneğin öğle yemeğinde 5 adet az yağlı ızgara köftenin yanında 1 tatlı kaşığı yağ ile hazırlanmış bol yeşillikli salata ve 1-2 dilim ekmek olsun.

-Yoğurt vücudun yağ yakma etkisini arttıran çok sağlıklı besleyici bir besindir. Ayrıca midenizde yer kaplayacağı için fazla yemenizi engeller. Bu nedenle her öğün yarım kase yoğurt tüketmeye özen gösterin.

-Ara öğünler sağlıklı besinler içeren bilinçli öğünler olsun. Yarım çikolata yemek ara öğün yapmak anlamına gelmemektedir. Ara öğünlerinizde 1 porsiyon mevsim meyvesi yanında 1 bardak süt tüketmeniz vücudun şekeri yağa dönüştürmesini engelleyeceği için ideal kiloya ulaşmak için yapılması gerekenler arasında önemli bir detaya dikkat etmiş olursunuz.

-Spor yapmak kilo verme aşamasında mutlaka edinilmesi gereken alışkanlıklardan biridir. Bu nedenle haftada 4-5 gün 45 dakika spor yapmaya özen gösterin. Bunun için mutlaka spor salonuna gitmenize gerek yok kilo vermek için en ideal sporlardan biri tempolu yürüyüş yapmaktır. Ayrıca spor yapmak seratorin hormonu salgılanmasını sağlayacağı için kişinin diyetin olumsuz psikolojik etkilerinden korunmasını sağlayacaktır. Ve metabolizma hızını arttırarak kişinin gün içinde daha hızlı enerji harcamasını sağlayacaktır.

İdeal kiloya ulaşmak için yapılması gerekenler arasında yeterli miktarda su tüketiminin sağlanmasını da sayabiliriz. Bu şekilde sindirim sisteminin daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlarken yemeklerden önce içeceğiniz 2 bardak su yemek esnasında çok daha az yemenizi sağlayacaktır.

İdeal kiloya ulaşmak için yapılması gerekenler arasında hiç şüphesiz sabırlı olmak gelmektedir. Evet yemek yemek pek çok insan için bir mutluluk aracı olabilir ancak uzun vadede ciddi birer mutsuzluk kümesinin içinde kalmanıza neden olacaktır. Eğer yemek yemek sizin için bir kaçış yöntemi ise kendinize yapmaktan keyif alacağınız bir hobi edinmenizde fayda vardır. Bu şekilde zihninizi boşaltmak istediğinizde yemek yemek yerine daha keyifli bir etkinlikle zaman geçirebilirsiniz.

Hayal etmek bazen insanı en güçlü kılma aracıdır. Bu nedenle motivasyonunuzun azaldığını hissettiğiniz anlarda kendinizi ideal kilonuzda hayal edin ve devam edin.

Beden Kitle İndeksi Hesaplama ve Detaylı Bilgi için Buraya Tıklayınız…

Günlük Kalori Hesaplama ve Detaylı Bilgi için Buraya Tıklayınız…

Bel/Kalça Oranı Hesaplama ve Detaylı Bilgi için Buraya Tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.