On most days my elder girl, Lily, had already sorted her own playdate with other girls at the club there were plenty of British and Irish children and we would sit by one of the pools and watch them all splashing and shrieking as even nicely dressed children are wont to do.. Stir in the onion, bell peppers and roux and cook over medium heat, stirring occasionally, until the vegetables are very soft, about 45 minutes.

wholesale nfl jerseys

Det hela brjade eftersom han frskte hitta ett spel fr elever att spela inne under de kalla vintrarna. wholesale jerseys Rich Peverley hit the turbos, carried the puck wide right, wheeled around the Ottawa net, then spotted Chris Kelly in the high slot. Twenty percent of women said that once a week they wore shoes that hurt, and 8 percent wore painful shoes daily. cheap jerseys Few, however, make the further leap that the parameters were deliberately set for the benefit of life. Southgate said this tournament was different to two years ago when, by his own admission, there were Under 21s players in Israel who did not want to play for the team. Had Gascoigne been German he would be persona non grata today. The reason is because I've learned to manage that money a little better and not spend it in a blind panic when I fall into some.. After two full sessions he was cheeky enough to ask that question. wholesale mlb jerseys As a daughter of a research doctor, Kidman said she wants to pay tribute to her father and to "people in science who quietly go about their work and aren acknowledged a lot of the time." Photograph 51 is the name of an x ray image which Franklin took in 1952 during her research with Maurice Wilkins at King's College in London.

cheap nfl jerseys

While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Baseball, though, remained an afterthought at most high schools, in part because it a summer game.. cheap mlb jerseys When it comes to the bowl and spoon, the bigger the better, but don't go crazy. You'll need to lose about 12 pounds per month or an average of 3 pounds per week which is slightly faster than the recommended 1 to 2 pound per week weight loss, but not impossible. Michael Jordan is certainly the greatest and most exciting team athlete of all time. cheap nba jerseys Would rather have Towns, but Okafor is legitimately a threat to be a 20 points per game scorer in the NBA. The pair have commissioned five pieces from an eclectic group of choreographers and the highlight has to be Arthur Pita's Ballad Of Mack And Ginny, inspired by Brecht and Weill's Threepenny Opera. "In the long term this new 11 year partnership has the power to make the NBA and adidas synonymous in basketball.. wholesale nba jerseys I believe you belong to the former who wish to be success.. We've seen that the EU has broadened its sanctions and to target eighteen individuals. I'm the asshole. wholesalejerseysi These were the first Nike basketball shoes made with the air cushion in the sole. cheap Super Bowl jerseys Every time we went near him, they sent him to the free throw line. You can run a professional game without being a professional poker player.. wholesale mlb jerseys Cisgender people would not be able to handle a fraction of what you are experiencing as a transgender woman or man. wholesale jerseys Back down on the street, we journey through the lesser visited Pleasance and Newington areas. cheap jerseys It is time for you to do some hard work and ensure that you are on the list of top employees and also on the list people love. A woman knows no limits when it comes to procuring the perfect bag. Ignorance is bliss in many ways but there will be times when Test cricket drags them down.

Ana Sayfa / Diyet / Şok Diyetlerin Zararları

Şok Diyetlerin Zararları

Şok Diyetlerin Zararları

Kış aylarında gecelerin fazlasıyla uzun olması ve ısınmak amaçlı çok daha fazla besin tüketilmesi ve elbette çok daha az hareket edilmesi nedeniyle kilo almak çok daha kolaydır ve pek çok insan maalesef ki bu tatsız olayı her sene yaşar. Kış aylarında alınan kilolar ise baharın gelmesi ile birlikte hemen verilmek istenir ve şu meşhur Şok diyetler ilk akla gelenlerdir. Lahana diyeti, meyve diyeti, İsveç diyeti diye isimleri ve sayıları kolaylıkla arttırılabilir.

 

sok-diyetlerin-zararlari-Şok Diyetlerin Zararları Şok diyetler - sok diyetlerin zararlari1 - Şok Diyetlerin Zararları

 

Çabuk kilo verme tutkusu ile başvurulan bu diyetler aslında tam anlamıyla birer düşmandır. Şok Diyetler öncelikle kesinlikle yağ tabakasından kilo verilmesini sağlamaz. Çünkü genellikle tek besin gurubuna dayalıdırlar ve ihtiyacın çok altında enerji alımı prensibi ilk koşuldur. Vücut bu kadar büyük bir şokun etkisi ile yağ yakmak yerine kaslara yönelecektir. Ve yapılan şok diyet ile birlikte ciddi bir su kaybı yaşanıp, kas dokusunda erime yaşanacaktır. Bu da kesinlikle sağlık açısından istenen bir durum değildir. Tartıda gerçekten de kilo vermiş gibi gözükseniz de aslında bir incelme oluşmaz vücudunuzda ve aksine size çok gerekli olan kaslarınız erir ve vücudunuz çok daha sarkık bir hal alır.

 

Pek çok sitede rastladığınız Şok Diyetler sanki herkesin kolaylıkla ve güvenle yapabileceği menüler gibi sergileniyor. Ancak bir düşünün 90 kg bir erkek ile 90 kg bir kadının bile enerji ihtiyaçları çok farklı iken nasıl her yaş gurubundan ve farklı cinsiyetten kişilerin aynı diyeti sorunsuz bir şekilde yapması mümkün olabilir. Herkesin vücudundaki kas yağ dokusu birbirinden farklıdır. Hayat şekli ve uyku düzeni bile farklıdır. Bu durumda herkesin aynı diyeti yapması mümkün değildir.

 

Şok Diyetler insanın fizyolojik yapısına ciddi zararlar verdiği gibi aynı zamanda psikolojik yapısını da derinden etkiler. Çünkü bu diyetlerde ciddi vitamin eksiklikleri yaşanır özellikle B vitaminin eksik kalması ile unutkanlık, dalgınlık, hatırlayamama gibi ciddi zihinsel sorunlar yaşanabilir. Ayrıca çabuk sinirlenme, alınganlık gibi insanın hayatını alt üst edebilecek sorunların yaşanması da muhtemeldir.

 

Şok Diyetlerin zararları arasında hiç şüphesiz aslında kilo vermeyi engelleyen çok ciddi bir durum vardır. Metabolizma hızının yavaşlaması. Metabolizma hızı vücudun hiçbir aktivite yapmadan bir gün içinde harcamış olduğu enerji miktarıdır. Bilinçsizce yapılan şok diyetler metabolizmanın yavaşlamasına neden olur bu da aslında ilerde deneyeceğiniz sağlıklı beslenme programının etkililiğini azaltır çünkü vücut enerji tüketimini kısıtladıkça kilo vermek zorlaşacaktır.

 

Baş dönmesi, halsizlik, gözlerde kararma, ani ayağa kalkışta baygınlık hissi, kan şekerinin ani düşüşü, tırnaklarda morarma, saçların dökülmesi, dişlerde kırılma ve görme bozuklukları da Şok Diyetlerin zararları arasındadır. Sadece biraz daha hızlı kilo vermek uğruna ki aslında kilo verilmiş bile olunmuyor sağlıktan vazgeçmeye değer mi?

 

Şok Diyetlerin Zararları Hakkında Soru ve Görüşlerinizi Yorum Bölümünden Yazarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz…

 

Mutlaka Okumalısınız

1 Ayda 10 Kilo - 1 ayda 10 kilo nasil verilir 300x165 - 1 Ayda 10 Kilo Nasıl Verilir ?

1 Ayda 10 Kilo Nasıl Verilir ?

Kilo problemi olan kişilerin, sahip oldukları fazla kilolardan kurtulmaları doğru zamanda doğru diyet yapmaları ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.