On most days my elder girl, Lily, had already sorted her own playdate with other girls at the club there were plenty of British and Irish children and we would sit by one of the pools and watch them all splashing and shrieking as even nicely dressed children are wont to do.. Stir in the onion, bell peppers and roux and cook over medium heat, stirring occasionally, until the vegetables are very soft, about 45 minutes.

wholesale nfl jerseys

Det hela brjade eftersom han frskte hitta ett spel fr elever att spela inne under de kalla vintrarna. wholesale jerseys Rich Peverley hit the turbos, carried the puck wide right, wheeled around the Ottawa net, then spotted Chris Kelly in the high slot. Twenty percent of women said that once a week they wore shoes that hurt, and 8 percent wore painful shoes daily. cheap jerseys Few, however, make the further leap that the parameters were deliberately set for the benefit of life. Southgate said this tournament was different to two years ago when, by his own admission, there were Under 21s players in Israel who did not want to play for the team. Had Gascoigne been German he would be persona non grata today. The reason is because I've learned to manage that money a little better and not spend it in a blind panic when I fall into some.. After two full sessions he was cheeky enough to ask that question. wholesale mlb jerseys As a daughter of a research doctor, Kidman said she wants to pay tribute to her father and to "people in science who quietly go about their work and aren acknowledged a lot of the time." Photograph 51 is the name of an x ray image which Franklin took in 1952 during her research with Maurice Wilkins at King's College in London.

cheap nfl jerseys

While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Baseball, though, remained an afterthought at most high schools, in part because it a summer game.. cheap mlb jerseys When it comes to the bowl and spoon, the bigger the better, but don't go crazy. You'll need to lose about 12 pounds per month or an average of 3 pounds per week which is slightly faster than the recommended 1 to 2 pound per week weight loss, but not impossible. Michael Jordan is certainly the greatest and most exciting team athlete of all time. cheap nba jerseys Would rather have Towns, but Okafor is legitimately a threat to be a 20 points per game scorer in the NBA. The pair have commissioned five pieces from an eclectic group of choreographers and the highlight has to be Arthur Pita's Ballad Of Mack And Ginny, inspired by Brecht and Weill's Threepenny Opera. "In the long term this new 11 year partnership has the power to make the NBA and adidas synonymous in basketball.. wholesale nba jerseys I believe you belong to the former who wish to be success.. We've seen that the EU has broadened its sanctions and to target eighteen individuals. I'm the asshole. wholesalejerseysi These were the first Nike basketball shoes made with the air cushion in the sole. cheap Super Bowl jerseys Every time we went near him, they sent him to the free throw line. You can run a professional game without being a professional poker player.. wholesale mlb jerseys Cisgender people would not be able to handle a fraction of what you are experiencing as a transgender woman or man. wholesale jerseys Back down on the street, we journey through the lesser visited Pleasance and Newington areas. cheap jerseys It is time for you to do some hard work and ensure that you are on the list of top employees and also on the list people love. A woman knows no limits when it comes to procuring the perfect bag. Ignorance is bliss in many ways but there will be times when Test cricket drags them down.

Ana Sayfa / Zayıflama Çayları / Yeşil Çay ve Mucizevi Faydaları

Yeşil Çay ve Mucizevi Faydaları

Son dönemde hanımlar tarafından çok daha fazla ilgi görmesi bizleri de harekete geçirdi ve yeşil çay hakkında merak edilen tüm detayları sizinle buluşturmak ve sahip olduğumuz bilgileri de siz değerli okurlarımız ile paylaşmak istedik. Henüz bu mucizevi bitki ile tanışmadıysanız sizler de ilk adımı atabilirsiniz. Peki nedir yeşil çay ya da ne gibi faydalar sunuyor? Gelin hep birlikte göz atalım…

Yeşil çay Yeşil Çay - yesil cay 1 - Yeşil Çay ve Mucizevi FaydalarıYeşil Çay Nedir?

Üretimi, toplama işlemi ve hazır hale getirilme süreci ile birlikte sıradan bir çay olmadığını bilmeniz gerekiyor. Camellia Sinensis yapraklarından toplanan özel bir çay türüdür. Bu bitkiden yalnızca yeşil çay değil, siyah çay elde etme işlemi de yapılmaktadır ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yeşil çayın toplama ve işleme süreci daha zahmetlidir. Siyah çay toplandıktan sonra kurutma eylemi daha yavaş bir şekilde gerçekleştirilir fakat yeşil çayda tam tersi bir eylem söz konusudur ve hız kesmeden kavurma ve kurutma süreci başlamaktadır. Yaprakların oksijenle tepkimeye girmesine herhangi bir şekilde izin verilmez ve bu da çayın lezzetini koruyan en önemli detaylardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha hassas ve daha titiz bir işleme süreci söz konusudur ve yapraklar toplandıktan sonra geçecek olan her dakika, çayın lezzetini kaybetmesine de neden olacaktır.

Yeşil Çayın Tarihi

Japon ve Çin kültürüne ait bir çay türü olduğu bilinmektedir ve Japonların Portekizliler ve Avrupa ülkeleri ile alış verişleri sonucu daha geniş bir haritaya yayılan yeşil çay, yaklaşık olarak 4000 yıl önce Çinliler tarafından keşfedilmiş ve bir kültür haline getirilmiştir. Tıp biliminin gelişmediği yıllarda birçok farklı tedavide kullanılan ve tercih edilen yeşil çay, Çinlilerin hali hazırda tükettiği ve tedavi için de tercih ettiği çay türlerinden bir tanesidir.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın sağladığı en büyük faydalardan bir tanesi kesinlikle antioksidan etkisidir ve uzmanlar tarafından tedavi yöntemi olarak belirlenmesindeki en büyük etkenlerden bir tanesi de budur. Doğal mucize olarak sunumu yapılan bu özel çayın ekstra olarak ne gibi faydalar sunduğuna dilerseniz hep birlikte göz atalım…

 • Zayıflamaya Faydası: Sahip olduğu güçlü antioksidan etkisi ile metabolizmayı hızlandırıyor ve yağların parçalanması konusunda da yardımcı bir ürün olarak tercih ediliyor. Yeşil çay bel bölgesinde yağ birikmesini engellemekte ve istenmeyen yağların bir kısmının emilmesini engellemektedir.Özellikle hanımların son dönemde çok daha fazla tercih etmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi budur. Tek başına elbette yeterli değildir ancak disiplinli bir diyet programı ve yeşil çay desteği ile birlikte sizler de kısa sürede kilolarınıza veda edebilir ve beklediğiniz etkiye kısa sürede ulaşabilirsiniz.
 • Kolesterole Faydası: Halk dilinde de kötü kolesterol olarak adlandırılan ve belli bir yaş üstüne olumsuz etkide bulunmaya devam eden LDL, bünyede biriktiği takdirde damar tıkanıklığı gibi bir sorunu da beraberinde getiriyor. Bunun önüne geçmek için sizler de yeşil çay desteği alabilir ve günlük tüketim sayesinde damar tıkanıklığından da en iyi şekilde korunabilir ve kurtulabilirsiniz.
 • Cilde Faydası:Haricen kullanıldığında güneş yanıklarını tedavi ettiği,UV ışınlarına ve cild kanserine karşı koruma sağladığı bilinmektedir.
  Yine pek çok araştırma sonucunda anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerinin ciltteki yaşlanmayı geçiktirdiği belgelenmiştir.
  Yapılan araştırmalarda düzenli kullanıldığında Kepek,sedef,deri döküntüleri gibi cilt hastalıklarında tedavi edici etkileri gözlemlenmiştir.
 • Hipertansiyona Faydası: Yüksek tansiyon, günümüzde belli bir yaş üstü insanların değil, artık genç yaştaki insanların da risk olarak gördüğü hastalıklardan bir tanesidir. Anjiyotensin enziminin salgılanmasında yaşanan sorunlar ve bu enzimin daha yüksek ölçüde salgılanması ile birlikte ortaya çıkan hipertansiyon, ne yazık ki gündelik hayatlarınıza da büyük ölçüde olumsuz bir etkide bulunuyor. Yeşil çay desteği ile birlikte bu enzimi kontrol altına alabilir ve sizler de hastalıktan en iyi şekilde korunabilirsiniz. Bunun yanı sıra kalp krizi ve inme gibi rahatsızlıklardan korunmak adına da bu güçlü antioksidanı düzenli olarak tüketebilirsiniz. Sahip olduğu güçlü antioksidanlar sayesinde kanser riskini de azaltan bir çay türü olduğunu belirtmekte fayda var ve kan pıhtılaşması gibi sorunları da önleyecek yeterlilik ve etkiye sahiptir.
 • Kansere Karşı Faydası: Yapılan araştırmalar gösteriyor ki günde 2 bardak yeşil çay desteği ile birlikte sizler de kanserin ilerleme sürecini engelleyebiliyor ve önüne geçebiliyorsunuz. Yeşil çayın kanser riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Düzenli içilmesi halinde erkeklerde prostat kanseri riskini %50 azaltmakta. Yemek borusu kanseri riskini ise erkeklerde %57, kadınlarda %67 oranlarında azaltmaktadır.Akciğer kanseri üzerinde yapılan araştırmalar da yine aynı miktarda tüketilen çay ile birlikte yakalanma riskinin %18 oranında azaltıldığını gösteriyor. Yeşil çayın oluşmuş tümörleri de küçültme özelliği vardır. Antioksidan özelliği E vitamininden 20 kat daha fazladır.Yazımızın başında da yer verdiğimiz gibi Çinliler ve Japonlar bu konuda bir adım daha önde ve hali hazırda yeşil çayı tedavi yöntemleri arasın da göstermeye de devam ediyor.
 • Dişlere Faydası: Diş çürümesi öncesinde meydana gelen plaklar, bir süre sonra çürükleri meydana getirerek daha sağlıksız bir görüntü yaratabiliyor ve bunun yanı sıra ağrı, sızı gibi olumsuz etkiler de gündelik hayatınızı belli oranda etkiliyor. Yeşil çayın düzenli tüketilmesi ile birlikte oluşacak plakların önüne geçmek mümkün ve bu da tavsiye edilen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.
 • Damar Tıkanıklığına Faydası: Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı savaşır ve özellikle, koroner arter hastalığına karşı çok iyi gelmektedir. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar göstermiştir ki, günde 3 bardak Yeşil Çay tüketimi, kalp krizi riskini %11 oranında azaltmaktadır.
 • Yüksek Trigliseride Faydası: Trigliserid kanda bulunan bir yağ formudur ve kolesterol şeklinde yükseldiğinde damar tıkanıklıklarına kadar pek çok soruna yol açar. İçerisinde bulunan ‘kateşinlerin’ maddesi sayesinde, damarlarda bulunan trigliserid yağ oranının artması önlenir ve damar içerisinde yavaş bir yağ akışı sağlanır. Ülkemizde henüz olmasa bile asya ve diğer pek çok ülkelerde, trigliserid oranları yüksek seyreden hastalara, Yeşil Çay tedavisi uygulanmaktadır.
 • Diyabete Faydası: Diyabet hastalarının glikoz oranını dengelemek üzere tüketilmekte ve çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Fakat diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken en önemli nokta, ilaç kullanan diyabet hastalarının, yeşil çayın yan etkilerine karşı mutlaka doktorlarına başvurmaları gerektiğidir.

Yeşil Çayın Zararları/Yan Etkileri Nelerdir?

Her faydalı ürün gibi yeşil çayın da yan etkileri mevcut. Her insanda aynı etkiyi göstermediğini de belirtmek gerekiyor, bu yüzden kimlerin daha hassas davranması gerektiğini ya da ne gibi detaylara dikkat etmeleri gerektiğini de sizinle paylaşmak istedik.

 • Kalp hastası olanlar için kesinlikle tavsiye edilmiyor ve bünyede olumsuz bir etki yaratabileceği belirtiliyor.
 • Yüksek tansiyona sahip kimseler ve bununla birlikte karaciğer hastalığı olan kimselerin de yeşil çay tüketmemeleri söyleniyor. Hamileler ve hali hazırda emziren kadınlar için de tavsiye edilmeyen bir çay türüdür.

Bu faydalı ürün, bu kimselere neden tavsiye edilmiyor diye merak ediyorsanız eğer yanıtını şu şekilde vermek isteriz; Yoğun tüketim ile birlikte aşırı sinir ve çarpıntı gibi yan etkilere sahiptir ve bu etkiler ne yazık ki yukarıda belirttiğimiz hastalıklara sahip kimselerde çok daha bariz bir şekilde ortaya çıkmakta ve etkisini de daha güçlü bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu yüzden riskli bir durum söz konusu olabilir ve tavsiye edilmemesi de gayet normal bir durumdur.

 • Düzenli tüketim ve aşırı tüketim arasında büyük bir fark var. Bu ince çizgiyi yakalayamadığınız takdirde mide yanması ve ağrılar da baş gösterecektir.
 • Günde 2 ardak tüketim her zaman ideal ölçüdür ve bunun sütüne çıktığınızda psikolojik sorsunlar da baş gösterebiliyor. Daha sinirli ve daha gergin bir insan haline geliyor ve kendinizi yönetme konusunda da sorunlar yaşayabiliyorsunuz.
 • Aşırı tüketim göz içindeki basınca da olumsuz etkide bulunabiliyor ve bu da glokom belirtilerinin kısa sürede ortaya çıkmasına neden olabiliyor.
 • Kanama bozukluğuna sahipseniz eğer tüketim konusunda daha dikkatli davranmanız gerekiyor çünkü aşırı kullanım ile birlikte kanamalar artabiliyor.

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Hanımların belki de cevabını en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi budur. Yeşil çayın zayıflatma etkisi antioksidan gücü ile birlikte çok daha etkin hale geliyor ancak yalnızca yeşil çay tüketerek zayıflamanın mümkün olmadığını da belirtmek gerekiyor. Bu biraz işin kolayına kaçmak oluyor ve yeşil çay tüketimi ile birlikte dikkat etmeniz gereken birtakım detaylar da söz konusudur.

 • Düzenli spor
 • Profesyonel bir diyet programı
 • Hareketlilik
 • Sağlıklı gıda tüketimi

Yeşil çay tüketimi ile birlikte doktor kontrolünde profesyonel bir diyet ve spor programına da ihtiyacınız olacaktır. Tek başına zayıflatması mümkün değildir ancak belirttiğimiz detaylar ile birlikte uygulandığında etkisini çok kısa bir süre zarfında gösterecektir.

Yeşil Çayın Kalorisi ve Besin Değerleri

Yyeşil çay zayıflatır mı Yeşil Çay - yesil cay zayiflatirmi 1 - Yeşil Çay ve Mucizevi Faydalarıeşil çayın kalorisi sıfırdır.Bu nedenle günde 2 fincan yeşil çay rahatlıkla tüketilebilir.

100 gram Yeşil Çay için Besin Değerleri

Karbonhidrat Değeri : 0 (g)
Protein Değeri : 0,1 (g)
Yağ Değeri : 0 (g)
Lif Değeri : 0 (g)
Kolesterol Değeri : 0 (mg)
Sodyum Değeri : 1 (mg)
Potasyum Değeri : 18 (mg)
Kalsiyum Değeri : 8 (mg)
Vitamin A Değeri : 0 (iu)
Vitamin C Değeri : 0 (mg)
Demir Değeri : 0,02 (mg)

Yeşil Çay Diyeti Nasıl Yapılır ?

Yeşil çay diyetinin asıl amacı kilo verdirmekten daha çok yeşil çayın mucizevi faydalarından yararlanmak olmalıdır. Yeşil çay diyeti bu şekilde düşünüldüğünde sağlıklı bir beslenme programında metabolizma hızınızı artırarak yağ yakmanızı hızlandıracak ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. Doğru ve sağlıklı bir beslenme programı ile düzenli olarak günde 2 fincan tüketimi ayda 5 ila 8 kilo arasında rahatlıkla kilo verdirmektedir.Yeşil çay diyeti, sağlıklı bir beslenme programında gün içerisinde ve mümkün olduğunca erken içilmesi etkisini arttırdığı gibi olası yan etkilerini de azalmış olacaktır.Tavsiye edilen saat aralığı sabah kahvaltısı ile öğleden sonraki ilk ara öğündür.

Yeşil Çayın Çeşitleri

Gyokuro: Günümüzde ulaşılması en zor olan türlerden bir tanesidir. Tükettiğiniz birçok yeşil çay ne yazık ki bu türe yaklaşacak özeliklere sahip değildir. Japon kültürüne ait bir tür olduğu belirtiliyor ve aroma ve lezzet bakımından en güçlü tür olduğu da biliniyor. En iyi çeşitler arasında gösterilen bu türün antioksidan bakımından daha güçlü ve daha zengin olduğu da kabul ediliyor.

Matcha: Yapraklarının özel bir yetiştirilme türü vardır ve onu daha lezzetli kılan en önemli detay da budur. Yaprakları gölgede yetişen ağaçlardan elde edilir ve az önceki tür ile birlikte benzer özelliklere sahiptir. Antioksidan miktarı diğer türlere göre çok daha yüksektir ve güçlü bir türdür.

Yaseminli Çay: Aroması çok daha güzel ve çok daha hafif bir çay türüdür. Rahatlatıcı bir özelliğe sahip olduğu söylenir ve bunun yanı sıra Çin kültürüne ait bir miras olduğunu da belirtmekte fayda var. Yasemin çiçeği ve yeşil çay yapraklarının bir araya gelmesi bu özel çay türünü bizimle buluşturuyor.

Lotus: Vietnam kökenli çay türüdür. Lotus çiçeğine ait yapraklar ile birlikte yeşil çayın özel bir şekilde harmanlanması ile birlikte bu tür meydana çıkmıştır. Dinlendirici özelliği ile günümüzde de çok sayıda insan tarafından tercih edilmektedir.

Pirinçli Yeşil Çay: Saf yeşil çay yaprakları ile birlikte kahverengi pirinç karışımı olarak meydana gelmiştir. Japonya kökenli bir çay türüdür. Lezzetli bir aroması vardır ve rahatlatıcı etkisi ile de çok fazla tercih edilen çay türleri arasında yer almaktadır.

Yeşil Çay Fiyatları

Bu konuda net bir rakam vermek çok da doğru olmayacaktır çünkü her markanın belirlediği bir fiyat politikası söz konusu ancak 3 lira 45 kuruştan başlayan fiyatların karşımıza çıktığını söyleyebiliriz ve bu rakamlar az önce de belirttiğimiz gibi markaya ve çayın türüne göre de değişiklik gösterebiliyor.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Aşağıda verilen demleme süreleri demleyeceğiniz yeşil çayın kalitesine göre değişmektedir.1 Fincan için 1 tatlı kaşığı kurutulmuş yeşil çay yeterlidir.Tohum şeklinde demlenecek ise 1 çay kaşığı yeterlidir.

 • Düşük kaliteye sahip bir yeşil çay satın aldıysanız eğer en azından lezzeti ve kaliteyi arttırmak adına daha sıcak suda ve daha uzun süre kaynatmanız gerekiyor. Bu süre 5 ila 7 dakika arasında değişiklik gösterebiliyor.
 • Gyokuro gibi bir çaya sahipseniz ki biliyorsunuz bu çay en kaliteli türlerden bir tanesidir… Kaynatma süresini 2 ila 3 dakika olarak belirlemeniz daha doğru olacaktır. Bu süre antioksidan etkisinin azalmasına engel olacak ve daha da önemlisi çayın lezzetini hiçbir şekilde bozmayacaktır.
 • Hazırlama şekli olarak tavsiye edilen yöntem ise şudur; 5 dakika boyunca cezvede kaynamış bir suya kısa süre sonra(hafif ılık) yeşil çayımızı ekleyip 2 dakika sonra çayımızı alabilir ve tüketebiliriz. Yeşil çay çok kısa sürede demlenmektedir bu yüzden aşırı kaynar suysa da ihtiyacınız yoktur. Daha demli bir çay istiyorsanız eğer bu süreyi uzatabilirsiniz ancak yeşil çayın kaliteli tüketimi için daha az kaynatılması da tavsiye edilenler arasında yer alıyor.

Yeşil Çay Günde Kaç Fincan Tüketilmelidir?

Fayda sağlamak adına günde 2 fincan yeşil çay tüketimi tavsiye edilen ölçüdür. Bu ölçünün dışına çıktığınız takdirde daha önceki başlıklarımızda da yer verdiğimiz gibi fayda sağlamak yerine zarar görebilirsiniz. Özellikle günün erken saatlerinde tüketmeniz tavsiye ediliyor ve içerdiği kafeini bünyeden atmak bu zaman dilimlerinde çok daha kolay olacağı için önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor…

Mutlaka Okumalısınız

Kekik Çayı - kekik cayi zayiflamaya yardimci - Zayıflamaya Yardımcı Kekik Çayı Ve Faydaları

Zayıflamaya Yardımcı Kekik Çayı Ve Faydaları

Yazı İçinde Neler Var Kekik Çayının Faydaları Kekik Çayının Faydaları Kekik Çayının Yan Etkileri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.